| Tyberiu2000 a întrebat:

Am să încerc să fiu rapid. Știe cineva un site de unde aș putea găsi informațiile necesare pentru bacalaureatul la fizică, capitolul de Optică? Aș dori dacă se poate, să cuprindă atât materia de pe a 9-a, cât și cea de pe a 11-a și a 12-a. Vă mulțumesc pentru timpul acordat și sper că puteți să mă ajutați.

4 răspunsuri:
| DonGiani a răspuns:

Of chiar nu știu dar dacă aflu te anunț

| Doodleskull a răspuns:

Optica nu faci pe clasa a 12.
Eu unul invat mecanica electricitate si termodinamica, sugerez una din ele.
Cred ca poate dai la medicina daca o inveti

| Tyberiu2000 explică (pentru Doodleskull):

Nu se face optică corpusculară pe clasa a 12-a? Momentan, sunt încă a 11-a, și nu am intrat încă nici măcar în optica ondulatorie, totuși, din câte am înțeles cum pe a 11-a înveți că lumina e de fapt un undă electromagnetică, pe a 12-a înveți că lumina nu este doar o undă și ci o particulă, anume fotonul... Nu, nu dau la medicină, dar citesc de mult timp Efectul fotoelectric și dualitatea particulă-undă, plus încă mai multe subiecte, și dacă tot am o bază, m-am gândit să merg pe ea.

| AvriMarian a răspuns (pentru Tyberiu2000):

Nu te lua dupa ce s-a scris mai sus. Bacul se da din optica de a 9a, din optica ondulatorie de a 11 a si din fotoelectrica de a 12 a ( dar in general din fotoelectrica se da doar un ex la sub 1 ).