| Tokha a întrebat:

TPU.Am si eu de facut o compunere la romana cu titlul "Camera mea" si nu ma pricep deloc la compuneri. Pls ajutati-ma, apropo trebuie sa adaug in compunere cuvintele biblioteca, pacea, primitoare, plăcută, liniştea, amintiri, caldă şi prietenos. Funda

13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu vei putea niciodata in viata sa redactezi doua randuri daca nu iti faci singura compunerile.Sunt cel mai important exercitiu.

| NoMusicNoLife a răspuns:

Pai acum te astepti sa-ti facem noi compunerea raised eyebrows?

Mda, probabil obsedatii de fundite o sa o faca, dar eu nu ma numar printre ei, asa ca iti dau doar o sugestie: descrie pur si simplu o camera[ chiar daca nu e a ta, poate fi si una imaginara ], si fa-o asa cum ti-ai dori sa fie camera ta, introducand si cuvintele de mai sus.

Succeswinking

| Bitzy a răspuns:

Buna! Nu as putea sa-ti rezolv tema deoarece este ata, nu ca nu as fi priceputa la asa ceva. O sa-ti dau cateva sfaturi:
1.Trebuie ca compunerea ta sa aiba introducere-cuprins-incheiere!
2.Multe expresii frumose!
3.Descriere!
Poti sa spui ca peretii camerei tale sunt de un "verde"
imbietor, placut, linistitor.
Prin fereastra intra raze jucause de lumina.
Si asa mai departe.
Sper ca te-am ajutat!
P-pa! Fundita? Doar daca crezi ca ce am spus a fost de folos!

| Al3xandru_9065 a răspuns:

Poi cel mai logic ar fi sa-ti pui mintea la contributie o sa-ti dau eu introducearea si incheerea dar cuprinsul il faci singura :
Intr-o zi frumoasa de vara eu si cu prietenele mele (bine daca esti fata) am fost in camera mea primitoare sa citim cartile marilor poieti din biblioteca noi toate 3 am vrut sa citim Amintiri din Copilarie
(Asta a fost inceputu)
.
(Incheerea)
Dupa ce au si cu amicul meu prietenos am terminat de citit cartea.Soarele cald care stralucea si dadea raze calde ierbi ca smaraldul, aluneca gingas ce albastrul cerului

Sper ca ti-a placut dar cuprinsul il faci singura

| Alexutzuxx a răspuns:

Ba! ar trebui ca contul tau sa fie sters!

| The524Razvan a răspuns (pentru Alexutzuxx):

Esti din Galati?

| Alexutzuxx a răspuns (pentru The524Razvan):

Nu

| Maria_7218 a răspuns:

Pai daca ai camera ta proprie spui ca este o camera primitoare, ca ai in ea o biblioteca frumoasa cu carti frumoase si care merita citite. Cum ca in weekend iti chemi prietenele la tine si ele sunt multumite de camera ta, ca si ele si'ar fi dorit o camera ca a ta ...Ca te leaga multe aminiti frumoase de aceea camera...Chestii big grin Sper sa te ajutewinking Funda?batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Introducere:->>. intr-o zi in care ma plictiseam m-am hotarat sa raman in camera mea.cu pacea si linistea intunecimii influentata de o lampa m-am apucat de citit.cuprins:-->>>. in timp ce citeam o carte placuta cu mare caldura si atrasa parca in lumea cititului au venit la mine 2 prietene.am lasat cartea jos si mi-am primit prietenele, si ne-am apucat de vb.in timp ce discutam una dintre ele mi-a spus ca ii place camera mea noua si este mai "primitoare" ca cealalta. ele au propus sa mergem in vechea mea camera, care a devenit o biblioteca mult mai mare.ne-am asezat pe cate un scaun si am inceput sa depanam amintiri.incheiere--->>>ele si-au amintit ca acesta era un loc foarte prietenos si erau putin cam triste ca nu vor mai fi cu prietena lor in aceasta camera pentru ca a devenit o biblioteca si nu mai era camera cea calda de pe vremuricrying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sall cum te numesti? si ce clasa esti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Goagal zice ca> http://compuneripentruscoala.blogspot.com/......a-mea.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Loool - uuite aici http://compuneripentruscoala.blogspot.com/......a-mea.html

| AshtraysAndHeartbreaks a răspuns:

Iti fac eu compunerea

eu stau in camera mea la pc si pun intrebari pe TPU. am uitat de cartile din biblioteca, gasesc pacea in pc acum, pc'ul e o lume primitoare, placuta, unde linistea sufletului si amintirile le regasesc, e ca o fata prietenoasa si calda la suflet...laughing

e o compunere pana la urma. dar hei... ce ar fi sa o faci singura... e mai bine asa

te pupkiss