| Justmeale2345 a întrebat:

Am si eu o intrebare. Stie cimeva de ce vacanta de iarna se ia anul acesta pe 23? Adica 23 pica miercuri, unde e logica sa luam vacanta in mijlocul saptamanii, cu atat mai mult cu o zi inainte de ajunul craciunului?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Asta este logica. Să poți pleca din orașul unde ești la facultate. sau în internat la liceu și să ajungi pe 24 acasă la familie.

| Justmeale2345 explică (pentru sadrian46):

Nimeni nu este internat la liceu in perioada asta sau la facultate. Toti facem scoala online. Plus de asta este singurul an in care se ia vacanta in mijlocul saptamanii.

| sadrian46 a răspuns (pentru Justmeale2345):

Vacanța se ia înainte de Crăciun de pe vremea lui Ceaușescu, când într-un an, studenții din București au colindat în grup în seara de Crăciun, un colind de protest contra regimului. Astfel, și în acest an, vacanța se ia cu o zi înainte de ziua de Crăciun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună întrebare