| pisoi12389 a întrebat:

Buna, TPU! Am si eu o problema, azi trebuie sa prezint in fata colegilor si profesoarei un proiect si mi-e frica.Sunt mai timida...cand vb in public sau raspund la ore, imi bate inima tare, sunt agitata si ma balbai, mi-e teama sa nu gresesc, mai ales acum, ca sunt la o scoala noua si nu vreau sa le fac o parere proasta celorlanti. Aveti vreun sfat?

Răspuns Câştigător
| FeelTheRain a răspuns:

Buna!
Sunt convinsa ca proiectul e unul foarte bun. De multe ori in viata, e normal sa ai emotii, asa ca stai linistita, totul o sa fie cum trebuie.
In zilele noastre, foarte multă lume se confruntă cu emoții, stări ciudate, anxietate, etc. Gandeste-te ca e doar un proiect si ca treci si peste asta, asa cum treci peste tot in viata.
Iti urez succes si o zi buna in continuare!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" azi trebuie sa prezint in fata colegilor si profesoarei, un proiect"

acum e ora cinci pm (intrebarea pusa acum 15 min) deci când prezinți?

| pisoi12389 explică (pentru sierra1):

-_- a durat mult sa fie aprobata intrebarea, ca eu o pusesesi pe la 8 dimineata

| Sunshine123 a răspuns:

Sunt la fel ca si tine in acest punct, si la fel ca tine imi doresc sa depasesc aceste momente de nesiguranta. Iti recomand sa citesti carti de dezvoltare personala si sa inveti din exemplele altor oameni, care la randul lor au trecut prin astfel de perioade. Iti recomand de asemenea sa te gandesti atunci cand vorbesti in public ca tu esti stapana pe situatie si nu invers, daca esti convinsa ca lucrurile pe care urmeaza sa le spui sunt corecte si pot avea un efect placut atunci trebuie sa te simti victorioasa, si mandra ca ai reusit sa fii stapana pe situatie. Poti face si exercitii de vorbit in oglinda, ca sa te obisnuiesti, incearca sa realizezi un contact vizual cu o persoana cu care te-ai simti bine sa vorbesti, gandeste-te la profesorii care predau la ore si incearca sa ii imiti.

| CrisCristea a răspuns:

Buna! In cazul in care nu raspund prea tarziu, incearca sa respiri de cateva ori inainte de prezentare. Respiratia profunda regleaza bataile inimii si reduc anxietatea. Apoi, gandeste-te doar la ceea ce prezinti, eventual ridica ochii din caiet doar la sfarsit. Dupa ce ai terminat, la fel, respira adanc si vei vedea ca te vei simti relaxata. Bafta!