| Derpina3105 a întrebat:

TPU!

Am si eu o problema

Puteti sa alcatuiti 2 enunturi in care verbul " a purta " sa fie, pe rand, subiect si nume predicativ, va rog?

Si sa imi puteti explica si de ce

FUNDA!

Răspuns Câştigător
| bbbbbbbbnbbbb a răspuns:

Nume predicativ: colierul este de purtat. Răspunde la întrebarea cine este/ce este de aceea este nume predicativ.

Subiect: S-a aflat de purtatul palariei. Răspunde la întrebarea cine este si de aceea e subiect.

Te asigur ca sunt bine, mama e profesoară de romana. Funda?

1 răspuns:
| Madesz a răspuns:

Te faci de ras, murăturo! La subiect nu e bine! Ci este atribut substantival prepozițional.