| Madalina748u4 a întrebat:

Buna, Îmi puteți explica şi mie vă rog frumos,cu verbul copulativ "a ramane", am vazut prin alte cărți că poate fii atât şi subiect câtşi nume predicativ, chiar nu înțeleg, un răspuns vă rog!

1 răspuns:
| Andreeadeea23185 a răspuns:

"a rămâne" este verb copulativ doar atunci când are sensul de "a deveni"
Ex: Fata a rămas acasă. (Verb predicativ deoarece se înlocuiește cu verbul "a sta")
Băiatul a rămas corigent. (Se poate înlocui cu verbul "a deveni" deci este copulativ)