| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU! Am si eu o rugaminte, daca m-ati putea ajuta in legatura cu lucrarea mea de licenta, am nevoie de o carte care sa aiba legatura cu dependenta/adictia fata de munca(Workaholism), dar nu gasesc pe niciunde. Aveti voi vreo idee de carte? Va multumesc din suflet!

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Nu pot să îți sugerez o anumită carte pentru că nu sunt foarte informat pe subiect însă îți sugerez să folosești google academic, www.scholar.google.com
e un motor de căutare care folosește doar surse din mediul academic, sunt sigur că vor fi bune pentru licență. E ce am folosit pentru a-mi forma biografia la propria mea lucrare. Pot să spun că această platformă m-a ajutat enorm, pe google-ul normal găseam doar wikipedia și alte tâmpenii.
De asemenea, dacă găsești anumite titluri de cărți și nu știi de unde să le descarci îți recomand site-ul www.gen.lib.rus.ec
acolo găsești mii de cărți, poate chiar cele de care ai nevoie.

3 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

La ce îți trebuie acea carte la cât de multe informații sunt gratis pe inetrnet https://www.google.com/......ps?/search

| zilog a răspuns:

Eu sunt unul dintre ășția
pacientul perfet
"manaco depresiv cu minca "
"mercenar IT "

Nu o să iti vină să crezi m-am așezat luni dimineața pe scaun la birou și nu m-am ridict de cât sa merg până la baie sau să mânânc ceva și in continu timp de 5 zile am muncit
cred că am dormit undeva 4 ore pe la mijlocul lor cu capul pe masa.
si am muncit electronica sub microscop sau cu o lupa gigantica cu piese foarte forte mici

sau altă dată am fost la baia mare la un client unde crdeam ca lucrarea va dura 4 zile maxim si mi-am dat seama că aa durat 1 lună si 2 săptămâni timp in care mergeam să dorm doar o dată la 3 nopți pentru că plăteam hotelul din banii mei in momentul in care mă duceam să dorm, si pentru că eu rupsesem toate plăcile dintr-un utilaj in fata clientului si i-am spus că ii pun eu alte lucruri noi de tehnologie SF pe care eu inca nu le testasem doar citesem reclama despre ele
asa ca eu credeam ca ele fac ceea ce zicea in reclama apoi am observat ca aveau mari carete
si a trebuit sa dezvolt prototipuri si softuri ca sa reusesc până l aurmă să duc la bun sfârșit lucrarea

sau in anul 2009 munceam la o firmă care mă plătea/ obiect reparat cred că imi dădeau undeva la 100 euro / bucata
si in decurs de 24 ore reuseam sa repar 4 bucați!
ce crezi că m-am apucat să fac
1 an de zile am lucrat toată săptămâna ajunsesem la performanța să lucrez de Luni Până vineri dormind doar o dată la 2 nopti maxim 5 ore dar din 2 in 2 nopți!

Sau altă chestie super tare care iti dau nr de tel de la omul unde am lucrat timp de 3 zile si 3 nopti fara scaun in picioare la temperatura de - 18 *C afară aveam doar acoperiș deasupra
și doi pereți unul în față și unul în partea stângă
așa că în partea dreptă era direct afara si in spate nu avem pereți deloc
și era un echipament acolo si omul a fost nesimțit și m-a luat intr-un fel ostatic că eu plătisem să ajung la el 200 euro benzina nu prea bani ca imi bagam piciorul si mai pierdeam de la mine inca 200 euro benzina sa ma intorc
ca mă mintise ca este cald si bine
si eu mai inchiriasem si un prieten tot inginer electronist la care ii misesem ca ii dau x euro / zi
si el trebuia să stea cu mine ca nu avea cu ce sa se intoarcă
eram undeva pe la SEBES judetul ARAD! la o fabrica de mobila
si am muncit noi de ni-sau spart la fiecare câte 2 vase de sânge la ochi si până la urmă am desoperit că clientul respectiv umblase si inversase doua fire si era mincinos si ne-a spus ca nu a umblat nimeni
dupa 3 zile de stat in picioare si frig fara scaun si fara cazare
aveam masina dar nici acolo nu puteam sa ne ducem prea mult ca oricum nu facea căldură ca era un ventilator stircat
in afara de asta masina se afla in curtea omului asa ca el inchisese portile de la casa lui care se afla peste drum de atelier
si nu dorea sa ne dea banii de benzina asa cum discutasem de cat daca ii reparam echipamentul

Mai am cazuri din astea in care am lucrat in condiții extreme de exemplu am fost intre craciunul trecut si revelion undeva la Galati la un cliet care toat așa m-a mintit ca este cald la el in atelier da are 8 grade si când am ajuns mi-am dat seama ca era frig plus că din greșeală vărsasem o cutie de coca cola pe pantaloni la el acolo imediat cum am ajuns si a inghetat pe mien si i-am aratat si nu i-a pasat si am stat asa si am muncit si sa evaportat apa in24 ore cat am muncit si s-a uscat chiar asa la frig
si am reusit sa muncesc 24 ore in atat de frig in cat a inghetat coca cola pe blugi erau scoață

Sau am fost si angajat undeva la unul care spune el ca a fost in garda de corop a lui țapu si am muncit la el 18 si 20 ore / zi alpinism utilitar montam camere de supravehgere video pe la hoteluri pe la mare si omul a fost nenorocit si a spus ca ma calca cu masina si inainte si inapoi ca el lucreaza la unii interesanti in cat la orice control ar veni la el i-ar da spaga si gata doar nu o sa imi dea salariu si era mafiot omul si am lucrat 2 luni eu si 2 luni fratele meu fara nici un ban
ne-a dat teapa
pe motiv ca el este nasul unui mare manelist
ca el se trage de sireturi cu cel mai cunoscut primar din România
si avea oameni angajati tot din acel club de oameni interesanti
asa că nu avem cum să mă pun cu un asemenea om

Mai am povesti din astea am lucrat si la o frima care lucra in numele ASTRAL si eu ma trezeam sa fiu la munca la ora 4:45 eu ieșeam din casă ca să ajung la muncă la ora 5 dimineața
că atunci incepea munca si eram si gestionar si multe si ma ocupam de ceva servere si de contracte mai sunam si clienti
si pana la urmă am luat 1 singur salariu iar de 2 salarii m-au dus cu preșul
si luram de la ora 5 dimineata pana la ora 5 seara
Apoi am descoperit ca ei erau doar franciza si foloseau numele acela si ei de fapt nu erau firma Astral dar se comportau ca si cand ar fi firma respectiva.

Inainte de asta am mai lucrat asa ca nebunul la o firma care facea securitatea la o fabrica de armament unde eu de buna voie munceam ca discreeratul pentru că eram foarte bine plătit
cred că aveam salariu 70 lei / zi + 100 lei diurnă si ajungem undeva la 170 lei incasati in fieare zi si montam camere alarme usi cu control acces si pontaj... instalam tot felul de cahestii
si pentru timpul respectiv bani iastia erau multi bani inca nu se trecuse la leii noi!

Inainte de asta lucram la o reprezentata a unei firme de renume mondial service garantii
si eu reparam televizoare pana la ora 3 Dimineața
In fiecare dimineața mergeam la școală apoi după la ora 14 când scăpam băgam muncă până la ora 3 Dimineata si la ora 3:30 minute dormeam instantaneu si la ora 7:30 colegii mei incepeau orele dar pentru ca eu aveam in fiecare zi 4 ore de electronica si profesorul stia direct unde lucrez eu si se cunostea cu patronul de acolo iar directorul de la service-ul respectiv fusese profesor exact in locul lui
asa că accepta să nu mă duc la prima oră pentru că stia că sigur dorm ii confirmasera si colegii si eu stiam multă electronică aproape cât știa si profesorul respectiv când venea vorba de analogica si de nota 6 când venea vorba de digitală asta in comparație cu el ca în rest eram de nota 10 in comparatie cu colegii mei care abia atunci invatau electronica pe cand eu am invatat-o de mic
cred că la vasta de 6 ani eu cunoșteam tpsolut toate pisele electronice măcar cum se numesc si cum se desenează desenul lor tehnic, tatal meu era ing electronist, bunicul din partea mamei proiecta avioane si motoare si armament asa că stia si electronica dar mai mult mecanica, bunicul din partea tălui proiecta chestii pe la rafinării si se ocupa cu petrol gaze chestii din astea nu prea am inteles eu cu ce se ocupa el dar pana la urma stia lucruri tehnice atat de multe in cât îl chemau si de pe la alte fabrici care nu aveau nici o legătură cu petrolul de exemplu îl chemau de la fabrici de sticla geamuri să le rezolve tot felul de probleme tehnice la care nu găseau ei rezolvari.
Așa că am crescut intr-un mediu dinășta in care toată lumea muncea in mediu tehnic si foarte mult