| dei5ani a întrebat:

Buna TPU.
Am trecut in clasa a 11 a,mate info si vreau sa ma transfer la filologie.
Problema sta in felul urmator, am fost acceptat la liceul la care doream doar ca trebuie sa dau diferențele la latină.
E important de menționat că sunt unul dintre elevii de top(adica rezultate la olimpiadă de locu 1 și 2)ai județului la engleza istorie si geografie, toate materii specifice filologiei.
Ce credeți că ar trebui sa învăț să iau 5 acela,având în vedere că latina e o limbă moartă,iar cariera mea, desi pe filologie ma duce departe de aceasta?

3 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Ramai unde esti, e deja tarziu, esti a 11a. Vei avea probleme de acomodare, de integrare. Colegii te vor respinge, profesorii, oricat de bun esti, au tabieturile lor, tot ceilalti din clasa in care te muti vor fi mai ok pentru ei, iti vor scadea notele per ansamblu. Adica vor fi mai mici. E o reticienta la nou, se creeaza un disconfort clasei, te vor accepta mai greu, vei fi precum batatura la deget, te va afecta, in timp ii va scadea randamentul. Vei face depresie, e foarte posibil. Ca sa intri la facultatea la care iti doresti, nu conteaza liceul nici 2procente.

| ConnorRK800 a răspuns (pentru Sonia822):

Fiind aproape in totalitate de acord cu tine, tin sa precizez ca lui, probabil, nu-i va pasa daca vor surveni asemenea fenomene pe care le-ai enumerat in caz ca se muta, el posibil dorind sa se mute din cauza dificultatii examenului de bacalaureat la matematica M1. In legatura cu ultima propozitie, nu este nici macar necesar sa urmezi o facultate pentru a-ti asigura un venit salarial decent.

| dei5ani explică (pentru ConnorRK800):

Pot trece peste colegi si profesori
Motivul de transfer este ca la istorie am o sansa mult mai bună fiind o pasiune sa iau o notă mare pe cand la matematica abia as trece de 5 sau 6.Este pentru mine o materie disconfortanta care nu mi se potriveste calităților deloc.