| fearlessss a întrebat:

Am vazut ca la testul bilingv la engleza se dau mereu exercitii cu cuvinte derivate..adica ..ni se da beautiful sa zicem si noi trebuie sa il facem subst :beauty..sau cum o fi(sunt varza)dati mi si mie va rog o lista cu cat mai multe astfel de cuvinte +traducerea.Va rog mult.Dau funda+vot..va rog frumoos!

1 răspuns:
| DrinkMySoul a răspuns:

Chestiile astea se numesc word formation
aici ai exemple de sufixe si prefixe si cu ce sa le formezi http://www.slideshare.net/teflang/word-formation-in-english
iar traducerea cauta pe google translator