| AlexAL275 a întrebat:

Aș vrea niște sugestii cu privire la gramatica limbii române. Fac greșeli de vorbire si de scriere. Nu prea citesc cărți. Să fie din cauza asta?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Citeste mai mult, copieaza ceea ce citesti intr-un caiet, invata regulile gramaticale, prin copiere creierul va memora ceea ce copiezi, iar in viitor el va stii automat cum sa scrii corect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu e din cauza asta și eu făceam foarte foarte multe greșeli de scriere și de citire, chiar la 16-17 ani, pur și simplu nu puteam sa scriu, sa vorbesc și sa citesc corect in limba romana, însă toate astea s-au remediat cu niște cursuri de gramatica, am făcut cu o profesoara de romana 1 luna, maxim o luna jumate doar gramatica și citit, acum nu am nici o problema, pot citi, scrie, vorbi mult mai corect și ma pot exprima mult mai ușor, înainte îmi era vreau sa îmi exprim ideile sau lucrurile pe care le aveam in minte, dar acum îmi e foarte ușor, pot formula propoziții corecte și relevante cu mare ușurintă, dar toatea astea s-au remediat cu ajutorul incataturii și studiului, cred ca dacă nu mergeam la orele respective nici acum nu putem sa comunic cu ușurintă in romana, bafta!

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nativ roman?

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

WOW, dă-ne și nouă adresa profei de română - poate scoate și din noi niște erudiți, intr-o lună

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

A decedat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păcat

| Edmonds2342 a răspuns:

Cititul te-ar putea ajuta. Asta în cazul în care nu ai fost atent la orele de romana din clasele 5-8