| Demika a întrebat:

As vrea sa stiu ce licee din Iasi au clase de stiinte sociale.
Fundahappy

Răspuns Câştigător
| Demika explică (pentru mixxjim):

Multumesc, am crezut ca poate sunt si la niste licee mai bune, dar se pare ca sunt doar la liceele medii, deci cred ca voi merge pe filo.

| mixxjim a răspuns (pentru Demika):

Cu placere! asa e, liceele bune au in general real, mate-info in special. trebuie sa te gandesti insa bine ce vrei sa faci in continuare, pentru ca dupa un profil la filo mai greu ajungi pe alte directii decat filo la facultate. pe de alta parte, si la liceele mai putin bune exista clase foarte bune si profesori foarte buni si invers, clase mai putin bune si profesori mai putin buni la licee foarte bune. e mai important ce vrei sa faci in viata decat "faima" unui liceu, deci masoara de mai multe ori si alege bine happy succes!

| Demika explică (pentru mixxjim):

Multumesc pentru sfat. Eu stiu sigur ca vreau sa dau la facultatea de stiinte sociale si politice si/ sau facultatea de pshihologie, dar sincer as dori sa ma duc la Colegiul National Negruzzi pentru ca stiu ce usi imi poate deschide acest liceu.

| mixxjim a răspuns (pentru Demika):

Cu placere! daca-ti permiti sa faci meditatii pentru examenele de admitere la facultati mergi la filo. la psihologie cel putin se da admitere la facultate din materia de psihologie, nu se merge doar pe baza de dosar, la cea de stiinte politice se va da economie si/sau geografie (daca nu se da deja) daca se aproba faza cu admiterea la facultati pe baza de examen la materii, deci o sa ai ceva de lucru happy ca sugestie, daca-mi permiti, poate mergi mai degraba pe psihologie, cu stiintele politice nu faci mai nimic, desi stiu ca suna bine.

| Demika explică (pentru mixxjim):

Tin sa-ti multumesc pentru informatii si pentru sugestii, voi tine cont de ea.happy