| ArisDi a întrebat:

As vrea sa stiu daca este vreo facultate de informatica la care se da examen doar la informatica (fara mate), in special in Bucuresti?

Răspuns Câştigător
| Yurisa a răspuns:

Știu la Iași, acolo e doar la Info.
La UniBuc nu cred ca gasesti fara mate, iar la Universitatile particulare nu merita sa dai

19 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Este și la cj și tm

| sierra1 a răspuns (pentru Yurisa):

"la Universitatile particulare nu merita sa dai" - de ce?

| Yurisa a răspuns (pentru sierra1):

Pentru ca tu practic dai 3-4-6 ani o suma de bani sa iesi de acolo cu o diploma, profesorii nu isi dau interesul, firmele nu prea au parteneriate cu aceste universitati si e o delasare totala. Angajatorii nu vor prefera niciodata o persoana cu studii la particular in defavoarea cuiva care a facut la stat unde poate s-a dat o admitere si unde iti trebuie ceva mai multa materie cenusie sa te mentii

| sierra1 a răspuns (pentru Yurisa):

"profesorii nu isi dau interesul...Angajatorii nu vor prefera niciodata o persoana cu studii la particular"

basme! Dacă știi meserie intri oriunde vrei. Dacă vrei să chiulești, o faci oriune (stat/privat)

| Yurisa a răspuns (pentru sierra1):

Daca esti ofensat/a ca esti la particular nu e problema mea. Poti sa negi cat vrei dar asta e adevarul

| sierra1 a răspuns (pentru Yurisa):

"esti la particular" - ești liberă să presupui ce vrei

| Yurisa a răspuns (pentru sierra1):

Logic că pot

| AnastasiaK a răspuns (pentru sierra1):

Daca stii meserie, in IT intri si fara facultate, deci de ce ai da bani?

In plus, la stat nu chiulesti chiar cat vrei. Cel putin la Politehnica fara prezenta la laborator nu se intra in examene, iar la anumite laboratoare se aplica asta si la UniBuc.

| sierra1 a răspuns (pentru AnastasiaK):

"in IT intri si fara facultate, deci de ce ai da bani?" - poate vrei la bugetari

"la stat nu chiulesti chiar cat vrei" - poate in Afganistan

| AnastasiaK a răspuns (pentru sierra1):

Deduc ca nici nu lucrezi in IT, nici n-ai facut facultatea. Dar bravo, comenteaza in continuare pentru ca sigur tu stii mai bine decat mine care am terminat F.M.I. cu dubla specializare si lucrez in IT. Vad ca tu nu intelegi o chesti simpla. Chiulesti => nu intri in examen. Nu intri in examen => restanta. Restanta => nu ai credite. Nu ai credite => nu promovezi. Nu promovezi => nu termini facultatea respectiva. Ai inteles sau iti fac si un desen?

Also, in liceu aveam un coleg care stia programare foarte bine si avea contract cu o firma din alta tara (parca Belgia). Primea in jur de 800E pe proiect. Acum sper ca nu trebuie sa iti fac o schema explicativa ca sa intelegi de ce unul care e la liceu nu a terminat facultatea.

| sierra1 a răspuns (pentru AnastasiaK):

"Deduc ca nici nu lucrezi in IT, nici n-ai facut facultatea" - din nou: ești liber să deduci (prost) ce vrei

| sierra1 a răspuns (pentru AnastasiaK):

"mine care am terminat F.M.I. cu dubla specializare si lucrez in IT"

da' pe bune acum, așa impresionat/ă n-am mai fost de la filmul ăla de animație cu cățelul sfără coadă

| AnastasiaK a răspuns (pentru sierra1):

Deductiile se bazeaza pe faptul ca vad ca nu stii cum functioneaza chestiile astea...si se pare ca nici IQ mai mare de 2 cifre n-ai. Frumooos! Mai raspunde-mi in aceeasi nota si poate mi se face mila si iti platesc un fel de ajutor social. Nu ca as considera ca prostii merita bani aiurea, dar nah, nu e vina ta daca te nasti cu deficiente.

| sierra1 a răspuns (pentru AnastasiaK):

"Deductiile se bazeaza pe...se pare ca nici IQ mai mare de 2 cifre n-ai" - uuu, ce de procese deductive (in)telectuale scremi!

"AnastasiaK a răspuns: Noi nu stim nici 0000000000, 1 % din..."

geniule, unde ai invățat să pui acolo virgula, la dubla ta specializare - cizme si pingele?

| AnastasiaK a răspuns (pentru sierra1):

Stii ce am invatat (printre altele) la "dubla mea specializare"? Sa fac lucrari de licenta, adica si sa citez corect. Nu pui doar ghilimele, trebuie sa dai si link in cazul de fata. In fine, m-am gandit ca nu te duce capul atata si ca sa-ti usurez munca si sa nu-ti moara si ultimii neuroni am dat eu search pe pagina la ce ai citat si in afara de raspunsul tau, am mai gasit un singur raspuns de acum 3h care contine ce ai scris tu acolo si nu-mi apartine mie.

Ah, apropo, dubla specializare (care in ciuda emotiilor tale nu e asa mare lucru, inseamna doar ca in 4 ani de facultate am studiat 2 domenii si am licenta in ambele) e in Matematica si in Informatica, iar profesori de la ambele iti pot confirma ca numarul ala, desi scris intr-un mod neobisnuit, este totusi corect si chiar poate deveni necesar in programare in functie de tipul de date cu care lucrezi.

Daca simteai nevoia sa corectezi (si eventual ceva ce chiar am scris eu), puteai spune si tu ca alea nu-s procese deductive, sunt INDUCTIVE. Dar de unde sa stii tu asta, nu? Mai incerci o data? Hai ca poate de data asta iti iese si tie ceva laughing

| sierra1 a răspuns (pentru AnastasiaK):

"4 ani de facultate am studiat 2 domenii si am licenta in ambele"

incă odată: așa impresii și emoții mari am, de numa-numa!
---------------------------
"alea nu-s procese deductive, sunt INDUCTIVE"

ia'uzi, geniule, ce ziceai?

"acum 9 ore | AnastasiaK a răspuns ): Deduc ca nici..."
" acum o oră | AnastasiaK a răspuns : Deductiile se..."

| AnastasiaK a răspuns (pentru sierra1):

Pai tocmai asta iti spuneam, dar cand creier nu-i... Fix asta era ideea: ca daca tot simteai nevoia sa corectezi, puteai corecta faza cu deductiile laughing Esti incredibila, serios, mai ceva ca-n filmele cu prosti. Eu iti zic ce e gresit (de unde rezulta ca stiu si sunt constienta de acea greseala, doar ca ALEG exprimarea respectiva nu-ti explic tie de ce ca tu abia intelegi chestii simple) si tu vii sa-mi spui ca e gresit ce iti zic eu ca e gresit. laughing

Pe de alta parte, ma bucur ca imi dai dreptate. Incet incet facem progrese.

Apropo:
https://dexonline.ro/definitie/odată

De aceea, corect era "încă o dată" si nu "incă odată". Te-as intreaba si despre acel "ia'uzi", dar observ ca nu esti capabila sa procesezi mai mult de 2-3 afirmatii intr-un raspuns.

| sierra1 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Pare că ai probleme cu analiza pe text, reia literă cu literă (doar ai 2 specializări: pingele și mai cum?)

"alea nu-s procese deductive, sunt INDUCTIVE"
?! ------------
"acum 9 ore | AnastasiaK a răspuns ): Deduc ca nici..."
" acum o oră | AnastasiaK a răspuns : Deductiile se..."

| AnastasiaK a răspuns (pentru sierra1):

Ok, scuzele mele! Probabil limba romana nu e limba ta materna. Iar daca e, cu atat mai mult imi pare rau pentru ca inseamna ca ai deficiente grave (retardism ceva?) si probabil deja ti-ai suprasolicitat creierul comunicand atata azi. Te las... daca e problema de traducere, sa reusesti sa traduci si sa intelegi, altfel...cu atat mai mult nu ma bag. O seara faina!