| FreshDreams a întrebat:

Azi am avut teza la romana si am avut ca subiect o varianta de examen. Am avut o problema la un exercitiu, unde nu sunt sigura ca e bine ceea ce am scris. Am avut o fabula, iar la acel exercitiu trebuia sa utilizam cuvantul "mult" cu alta valoare morfologica decat cea din text. Structura in care aparea cuvantul era asta:Cui mai mult se cuvine/Să ţie pentru sine/Un petic de câmpie (mai mult). Eu m-am gandit ca e atribut adjectival, pentru ca determina cuv. "petic" chiar daca nu statea langa el. Acum nu stiu ce sa zic, daca e bine sau nu...
Am facut o propozitie in care mult era adverb: a mers mult inainte sa se opreasca. Ce ziceti? E bine sau nu? Nu am gasit niciun barem pe net si nu am rabdare pana joi I don't want to see

1 răspuns:
| SILvyw a răspuns:

Propozitia care ai facut-o e buna...dar acolo "mai mult" nu e atribut adjectival e altceva nu stiu nici eu sigur ce e big grin