| Lala20 a întrebat:

Daca la examen la romana cls VIII, la sub. II A 4) am scris direct- adjectiv provenit din adverb, atribut adjectival >- cat imi scade? (pentru chestia cu adverb...)

10 răspunsuri:
| iuli a răspuns:

Se da un punct pentru functia sintactica si un punct pentru partea de vorbire. Deci o sa-ti scada un punct.

| Sonnia a răspuns:

Si eu tot asa am scris... Si asa si este. Doar adjectiv era prea superficial. Eu asa zic...

| Emma_5696 a răspuns:

Scuze. dar nu cred ca o sa iti puncteze sad

| djrobby a răspuns:

Sorry! nu am idee!

| missReckless a răspuns:

6:3=2p.
happy
punctajul e in dreapta. imparte la 3 (sunt 3 cuvinte).
voila!

| Geotr a răspuns:

Nu exista adjectiv provenit din adverb.cel putin nu am auzit de asa ceva...si nu stiu...din moment ce ai 6 p la ex ala si sunt 3 cuv.ar venii 2 p de cuvant si cum tu ai facut doar jum din el ar trebui sa iti scada 1 p big grin

| HottestBarbiesOnTumblr a răspuns:

S-ar putea sa iti scada doar 1 punc happy

| ionutzsteaua86 a răspuns:

0.5 din 2

| Prici a răspuns:

Si eu am dat astazi examenul si am scris:
direct- adjectiv propriuzis, atribut adjectival
din cate am auzit si din cate mi-a spus diriginta se pare ca nu se vor da punctaje intermediare, deci cred ca nu vei lua nici unul din cele 2 pct. pentru acest cuvant. dar, daca ma insel, desi as vrea, cred ca nu se vor da punctaqje intermediare pe exercitiu adica vei lua pe el 0 pct. sper sa nu fie adevaratstraight face
funda?big grin

| claudia960 a răspuns:

hmmm nu stiu... da cont ca ai spus adj... cred ca 0.05 big grin