| ReviRocsy a întrebat:

Azi ne-a predat la scoala pronumele relativ. Profa m-a scos la tabla sa spun functiile sintactice si nu am stiut, asa ca mi-a pus 3 laughing. Imi puteti explica mai bine pronumele interogativ si cel relativ? Adica... cum pun intrebarea ca sa aflu ce functie sintactica are si la ce intrebari raspunde fiecare functie sintactica. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Duffy1 a răspuns:

Deci pronumele relativ este : care, cine, ce, cat, cui. cel interogativ este la fel numai ca este cu semnul intrebarii, pronumele relativ daca sta pe langa un substantiv are functia sintactica de atribut adjectival. Pronumele interogativ la fel, iar dacă nu stă pe lângă un substantiv, de exemplu : Pe cine a bătut mama?, aici trebuie să formulezi un răspuns de la sfârşit către început, aşa : Mama a batut-o pe Maria, aici maria este in locul lui ''cine'' si pui intrebarea : Pe cine? Pe maria, si are funcţia sintactică de complement direct. Sper că te-am ajutat, Funda?

| ReviRocsy explică (pentru Duffy1):

Multumesc mult, chiar m-ai ajutat cu asta!

2 răspunsuri:
| alexaalexu a răspuns:

Pronumele interogativ
-tine locul unui sunbstantiv asteptat ca raspuns la o intrebare.
Pronumele interogative sunt:care,cine, ce, cat.
Pronumele interogative apar numai in propozitii interogative. Functia sintactica a pronumelui interogativ corespunde cu aceea a cuvantului asteptat ca raspuns la intrebare.
ex: Cine scrie?(cine -subiect) Scrie Ion.(Ion-subiect)
Cand determina un substantiv si se aorda cu acesta in gen, numar si caz, pronumele interogativ devine adjectiv pronominal interogativ.Adjectivul pronominal interogativ are functia sintactica de atribut adjectival.