| BBAlyss a întrebat:

Buna TPU

Care este opinia voastra despre acest drept al copilului?

Copilul are dreptul la libertate de gandire, de constiinta si de religie

Cum comentati?

3 răspunsuri:
| ghiolbitza a răspuns:

Tocmai pentru faptul ca vorbim de copii, prin definitie imaturi, aceste drepturi nu se pot aplica in totalitate. Au niste parinti/tutori care sunt responsabili de cresterea si educarea lor, pana la implinirea varstei de 18 ani. In alte state se practica emanciparea copiilor, adica un copil se poate adresa unei instante judecatoresti si poate cere scoaterea de sub tutela parintilor. La noi nu exista asa ceva. Libertatea de gandire la copii nici nu poate fi privita ca un drept fundamental, intrucat copii nu au un sistem de gandire dezvoltat complet, ci folosesc foarte mult imaginatia. Constiinta la copii se afla intr-un proces de formare continua, abia dupa majorat - si de multe ori, nici macar atunci, un copil poate declara ca are constiinta responsabila si ca poate actiona bazandu-se pe aceasta constinta a lui. Dat fiind ca parintii sunt responsabili de copiii lor, educatia, formarea si cresterea copiilor e in totalitate treaba parintilor, ergo, religia se invata, sau nu, acasa.

| KodrutZ a răspuns:

Ar trebui sa nu aiba? E un drept absolut normal intr-o tara decenta, doar ca la noi exista pe hirtie si-atit, in momentul in care vor sa bage ore de prozelitism la grupa pregatitoare...
Daca vine careva si zice ca "nu e normal sa il vad pe copilul meu trecind la sectanti, nu exista asa drept la noi in familie", pe linga injuraturile de rigoare, ii transmit doar atit "ce se intimpla cu ai tai copii e, in cea mai mare parte, consecinta directa a educatiei din familie".

Pinkki > Daca tot intrebi, opinia ta care e?

| KodrutZ a răspuns:

... sau poate ca i se pot pune in brate copilului cartile de povesti, biblia, coranul-etc, dupa care discuta pe marginea lor? Ai fi uimit cite poate intelege un copil...