| LigiMe99 a întrebat:

Ce parte de vorbire este "cand"? Multumesc!

7 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Buna! Nu este adverb de timp, este adverb relativ! Unde, cand, cum sunt adverbe relative! Poti cauta si in carte!winking

Răspuns utilizator avertizat
| KawaiiBroccoli a răspuns:

Este adverb interogativ!

| Luciano2b2 a răspuns:

Adverb de timp. ce scoala faceti voi astazi, copii vizualizati asta : http://youtu.be/_UlQysfpqds

| gabi56 a răspuns:

Adverb de timp

| LigiMe99 explică (pentru gabi56):

Mersi muult, dau teza maine si in modelul de teza din carte ne intreba... happy Mersi!

| Mari_Deka_1993 a răspuns:

Atatea raspunsuri... depinde in ce fel de propozitie ca de exemplu "Cand iesi din vagauna se duse departe"
Cand = adverb de timp
"Cand vine el?" Cand = pronume interogativ