| xXandraXx18290 a întrebat:

Ce sa fac sa nu ma certe parintii pentru o nota proasta la scoala? Parintii mei sunt putin cam exigenti in privinta notelor si ma tem ca o sa ma certe rau cand o sa afle. Nu imi place sa mint, nici sa compar cu altii, dar nu stiu ce sa fac sa nu ma certe asa de rau. Va rog sa ma ajutati! DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Tyna_Maria_1990 a răspuns:

Si parintii mei sunt destul de exigenti.dar eu cred ca ar trebui sa inteleaga ca nu putem fi cei mai buni la toate materiile...le poti spune ca ai avut o zi mai proasta, ca nu te-ai concentrat prea mult pentru ca nu ai inteles lectia. oricum nu pica cerul daca mai luam si noi o nota mica "din joi in Pasti"...intr-adevar,conteaza pe moment, dar sunt convinsa ca nici ei nu erau elevii perfectiwinking
Succes si sper ca te-am ajutat!

2 răspunsuri:
| schmoll a răspuns:

Ceau,o problematica mare reprezinta conceptia noastra generala referitoare la faptul ca prin note mari poti ajunge sa ocupi o functie inalta care sa-ti aduca un beneficiu financiar, dincolo de aceste conceptii financiare mai exista ceva numit viata umana, scoala colectivizeaza negand individualismul, totul este o concurenta trebuie sa fii premiant, trebuie sa ai note mari ca sa ..ca sa ce? Singura sulutie din punctul meu de vedere este sa cauti ceea ce esti cu adevarat si sa-i faci pe parintii tai sa inteaga ca tu esti mai mult de o bucata de creier care trebuie sa acumuleze informatii, esti o fiinta umana si e mare lucru... oricum parintii din pacate au inca inmagazinata conceptia comunista referitoare la seturile de valori, oricum ai grija de tine si fi tu insati.happysucces

| Iordache_Relu_1988 a răspuns:

Te poti apuca de invatat