| xXandraXx18290 a întrebat:

Cum sa fac sa scap de stresul de la scoala?
Sunt foarte stresata, mai ales din cauza notelor. Am un 5 si un 6 si parintii inca nu au aflat si din cauza aceasta sunt foarte stresata.
Si m-a mai ascultat o data la geografie si eu nu prea invatasem lectia. Adica mie mi s-a parut ca am stiut destul de bine, dar dupa ora am intrebat o colega cat crede ca mi-a pus si ea mi-a spus ca 5-6. Mi-a pus 2 intrebari: sa arat pe harta vecinii Germaniei, iar eu am aratat doar un sfert maxim si sa zic o forma de relief a Germaniei. Am stat cam un minut sa ma gandesc si abia apoi am raspuns. Norocul meu ca am raspuns corect.
Oricum, sunt foarte stresata. Am 4 intrebari:
1. Cum sa scap de acest stres
2. Cum sa fac sa imi placa geografia (eu sincer o urasc)
3. Voi, sincer, ce nota credeti ca mi-a pus?
si 4. Mi-e foarte frica de faptul ca o sa ma certe mama rau. Este destul de exigenta cu notele si cred ca o sa ma certe cel putin o ora cand o sa afle, iar eu stau numai cu gandul la asta. Incerc sa ma linistesc, dar nu pot sa imi scot gandul acesta din cap.
Va rog mult TPU ajutati-ma! DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| nlko a răspuns:

1) Cred ca ar trebui sa ii spui mamei tale. Adica, recunosti singura ca de asta iti e frica, iar dupa ce ii vei zice, sigur iti va fi mai usor.
2) Daca vrei note bune, e necesar sa invati la fiecare materie chiar daca nu iti place in mod deosebit.Ideea e ca trebuie sa arati ca te straduiesti.
3)Mai bine o intrebi daca vrei sa afli.
4)Aici am mai spus, parerea mea e ca ar trebui sa ii spui adevarul. Poate ca te va certa, dar sunt sigura ca dupa va incerca sa te ajute.
Bafta!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pune mana pe carte si invata.Chiar daca nu-ti place.Mai tarziu poti regreta lipsa ta de interes, de acum, pentru scoala.

| RAY a răspuns:

Dar macar acuma sti care sunt vecini germaniei? banuiesc ca era si o harta acolo,trebia doar sa privesti harta atat
uite vecini germaniei,cei drept sunt multi
-Franta
-Luxemburg
-Austria
-Olanda
-Polonia
-Marea Nordului
-Marea Baltica
-Cehia
-Elvetia

nu cred ca e vorba de nici un stres si de lene asta e adevarul,nu isi place sa inveti asta e adevarul,fi mai curioasa, fi tu propiul tau profesor, repeta lectia aia de sute ori pana isi intra in memoria de lunga durata, vezi un documentar, intra pe un forum gen scinetia, softpedia, intreaba, nu invata ca un papagal, folosesti ratiunea, logica, ai 100 de miliarde de neuroni daca nu-i folosesti aia mor si alti numai vei avea din pacate

http://www.scientia.ro/....../index.php www

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. simplu, le spui parintilor si gata
2. e probabil cea mai simpla si mai frumoasa materie. Te uiti pe harta si afli 90% din informatiile de care ai nevoie
3. de unde spanac sa stim?
4. iti asumi, un elev nu poate avea doar 10 pe linie... ar fi anormal

| Idkidk a răspuns:

Eu zic sa le spui parintilor, si sa discutati despre note, si pentru ca sa iti placa geografia, nu stiu, dar trebuie sa inveti chiar daca nu iti place sau nu, notele nu ies singure. Si daca ti-e frica de mama ta, roag-o să nu te certe, ii spui doar sa discutati.

| costy20br a răspuns:

Fii mai atenta in clasa nu mai fi cu gandul la baieti