| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Ce trebuie să învăț pentru evaluarea națională 2021 la limba romana?

3 răspunsuri:
| NotNamed a răspuns:

Majoritatea operelor nenorocite care nu te va ajuta absolut de loc in viata, partea argumentativa in care trebuie sa demonstrezi tipul operei respective si sa poti să argumentezi diferite intrebari de la Subiect 1 sau sa stii sa faci o compunere argumentativa despre un anumit subiect.

| Feri5 a răspuns:

Hey!
Sperăm ca la anul viitor noile subiecte propuse pentru Evaluarea Națională să nu se mai schimbe, pentru că ar încurca „mentalitatea copiilor", ci să rămână la fel ca și anul acesta. Cât despre subiectele actuale, pot spune că sunt concepute, în așa fel încât copiii să-și dezvolte gândirea logică. Cel puțin așa cred eu... Pe vremea mea, se dădeau subiecte ca ultimul care s-a dat în anul 2020, așa că examenul nu mi-a creat emoții. Cu toate acestea, generației noi de absolvenți de clasa a VIII-a la va fi, poate, mai greu să se familiarizeze cu noua structură aprobată de Ministerul Educației... Dar, eu sper că va rămâne la fel ca și în anii trecuți. Nu dispera! Apucă-te de pe acum la rezolvat subiecte de anul acesta, pentru că, în cazul în care se vor schimba iarăși subiectele, vei fi anunțat/-ă din timp. Cât despre conținuturile pentru examen, le poți găsi aici: http://www.isjbacau.ro/......nload/file
Sper că te-am ajutat! Succes la Evaluare Națională!

| iuliaOK a răspuns:

În fiecare an se schimba, când am avut eu examenul ni s-a spus din ce sa NU învățăm, pentru ca nu dăm și nu are rost no. În fiecare an se schimba și culegerile din care înveți pentru examen. Dacă v-a pus profesorul/profesoara sa cumpărați culegeri, atunci uite-te prin ele. Ai acolo exemplehee hee)