| ℓDℓ a întrebat:

Cine imi poate spune toate cartile care trebuie citite pentru bac? sau ce opere sunt in programa pentru bac? funda:*

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Vezi lista din josul paginii aici http://lecturirecenzate.ro/

| FanGimnasticaArtistica a răspuns:

Autorii canonici, adică obligatorii, sunt 16: Mihai Eminescu, Ion Creangă, I.L.Caragiale, Titu Maiorescu, Ioan Slavici, George Bacovia, Lucian Blaga, Tudor Arghezi, Ion Barbu, Mihail Sadoveanu, Liviu Rebreanu, Camil Petrescu, George Călinescu, Eugen Lovinescu, Marin Preda, Nichita Stănescu, Marin Sorescu.
De la fiecare cel putin sa stii o opera.