| Nicu1996 a întrebat:

La ce varsta trebuie citite cartile de filosofie?

16 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pe la 16 ani sa incerci, insa in toate cazurile, functie de dovleac.

| Vizitiul a răspuns:

Varsta nu releva intelegerea! N-am cum sa-ti zic: 15, 18 sau 40. Iti zic doar sa iei o carte, sa incepi sa citesti, si in functie de ceea ce se amprenteaza asupra ta sau nu, te opresti din lecturat sau nu.

| mihaibrasov a răspuns:

Eu cred ca dupa 14-15 ani, sau chiar dupa 18, cand se definitiveaza constructiile mintale. Nu de alta, dar ai sanse sa nu intelegi nimic, sau sa crezi ca intelegi exagerat de mult inainte de 14 ani.

| Flav a răspuns:

Pentru mine si cartile de joc sunt carti de filosofie. Niciodata nu-mi ies bine pasentele alea. crying

| MMihai a răspuns:

După ce vei cunoaște multă, ...multă, multă,... multă : Matematică, fizică, chimie, etc că peste 1/2 sunt /ar fi bune pentru șters la funduleț, dacă nu te-ar murdării de la cerneala / tușul tipografic și dacă nu ar fi tipărite pe hârtii, așa aspre. /// Dacă nici după terminarea unei facultăți tehnice sau științifice nu vei citii, decât ce te obligă la școală, și nu vei citii nici o carte de filozofie în plus, nu vei pierde timp citind cărți de filozofie. /// După ce vei citii, tot ce merită să fie citit, poți să citești la urmă de tot și filozofie. Și religie, și literatură, și alte tâmpenii.

| DianaScorpio a răspuns:

La varsta la care esti pregatit...Si difera de la om la om.

| bamse a răspuns:

Depinde cat de repede inveti literatura, gramatica, matematica.Care e istet poate de la orice varsta.

Insa programa scolara cu filozofie in clasa 12-a e inteleapta. Filozofia nu e o materie oarecare, ci trebuie sa te pregateasca de a incepe sa gasesti filozofia ta de viata. Si trebuie sa citesti cat mai multi oameni de ieri si de azi care scriu sau au scris filozofie, ca sa ai o paleta cat mai larga de cunostinte.

Sfatul meu este ca filozofia sa fie invatata ca o incununare a cunostintelor dobandite.

Filozofie de viata te poate invata insa si un taran analfabet, daca are suflet bun, insa nu cred ca la tipul asta de filozofie te-ai referit.

| RhoOphiuchi a răspuns:

La ce varsta ai tu chef. Daca te crezi in stare sa intelegi ceva din cartile alea, de ce sa nu citesti? Dar recomand sa incepi cu Platon de exemplu, e mai usor de inteles.

| NOBODY a răspuns:

Când vei orbi.

| 13 a răspuns:

Depinde de filosof. Si de cel care citeste. Cu cat mai frageta varsta cu atat mai bine, in fond citesti pareriile unor oameni culti. Ceva de care mai ales Romania duce o lipsa totala si inspaimantatoaresad

| DamnedShadow a răspuns:

Stiam o vorba...
Omul dupa ce se insoara, se face filosof. laughing

| PinkPanther a răspuns:

Nu exista o varsta anume, poti sa citesti o carte acum si sa iti lase o anumita impresie si daca o recitesti peste 5 ani iti lasa alta impresie
ele trebuiesc citite atunci cand ai destule cunostinte sa le intelegi, unii pot sa inteleaga o carte de filo la 15 ani si altii nici o data

| PotatoMustDie a răspuns:

La ce varsta le poti intelege.
Eu zic asa: Ia-ti o carte, daca o intelege, mai ia una si tot asa.

| Alunuca a răspuns:

Pai le poti citi la orice varsta, doar ca la alea mai fragede nu intelegi mare lucru. O carte citita o data la 16 si apoi la 20 o sa aprinda alte beculete in capul tau de fiecare data.
Cat despre filosofie, trebuie sa fi cat de cat format ca persoana. Sa ai anumite idei si principii bine conturate, pentru ca altfel te cam zapacesti de cap si te pierzi in idei si concepte.

| Hawks a răspuns:

60+

| Dolores09 a răspuns:

De preferabil pe la 18 ani, dupa 18 ani. Clasa a 12-a. Atunci se preda in liceu. Poti si mai devreme, dar nu o sa le intelegi pe deplin.
De ce? happy