| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! Conteaza universitatea din care face parte facultatea ta? Adica daca e de stat sau privata, daca sunt mai multe sau mai putine locuri la admitere sau daca este o universitate de top din tara? Eu vreau sa urmez cursurile Facultatii de Drept din Iasi si nu cred ca voi intra la stat pentru ca am medie mica in cei 4 ani de liceu si nu stiu ce nota o sa iau la bac.La privat ar fi un dezavantaj ca esti la taxa tot timpul.Voi ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca conteaza, la facultatile private se face carte mai putina si se iau examenele pe bani.
Este de altfel stiu si ca: nici o facultate de Drept nu vine cu loc de munca asigurat!
Cred ca Dreptul si jurnalismul sunt deja inutile, fiindca piata este saturata cu mii de absolventi care au terminat de multi ani incoace si nu au loc de munca si nu vor avea in urmatorii 20 de ani, fiindca sistemul de pensionare este la 65 de ani, iar un job de avocat, notar, jurist etc, iese odata la cativa ani.

| Frank51 a răspuns:

Contează, dacă vrei să conteze. Poți merge oriunde vrei tu, nu te obligă nimeni să mergi la Harvard.

| haileewatson a răspuns:

Nu conteaza, Poti merge oriunde. Nu iti garanteaza nimeni un loc de munca sau o cariera de succes …. astea ti le faci cu mana ta.
Daca nu ai bani de taxa la o fac privata, atunci da asta ar fi o problema… uite-te si la alte optiuni de facultati de stat unde se intra cu medie mai mica.

| SingleForOne a răspuns:

Conteaza mai mult acreditarea, și parteneriatele pe care le are (erasmus, si altele), si cat de bine e recunoscuta de companii din Romania si din strainatate. Sunt mai multe lucruri care le reda increderea, dar astea sunt cele care te intereseaza pe tine. Poti intra si la stat, daca ai macar 5, si tot platesti taxe.
Cat despre specialitate, este mai mult despre ce-ti place tie. Facultatea de chimie sau de inginerie, de exemplu.