| miha_6806 a întrebat:

am si eu cateva nelamuriri inlegatura cu admiterea la facultate :
1. Care este cea mai mica medie cu care se poate trece la bac?
2. Daca am medie mica si la facultatea respectiva mai sunt locuri libere pot intra?
3. Si mai ales de unde sti daca poti sau nu sa te inscri cu media ta de la bac, la facultatea aceea? ( asta in conditiile in care s-ar cere nota mai mare vreaus a zic ), adica daca esti respins pe motiv ca nu e buna media atunci ti-ai bagat dosarul degeaba practic?
4. Daca e la stat exista si fara plata? Am o prietena care e la stat nu la privat si plateste taxa, nu exista si fara taxa?
Va multumesc anticipat

1 răspuns:
| ATHOS a răspuns:

1. Daca ti-ai luat bacalaureatul te poti inscrie la orice facultate.
2. La facultatile de stat intrarea se realizeaza pe baza unui concurs de dosare(unde conteaza media pe cei 4 ani de liceu+bacalaureatul). La stat exista la fiecare facultate un nr. de locuri fara taxa si un anumit nr. de locuri cu taxa.
3. La facultatile private intrarea se realizeaza in ordinea inscrierii pana la ocuparea tuturor locurilor necontand mediile.
4. SUCCES!