| dulkikroxy a întrebat:

Cum pot afla volumul la cub daca se da decat aria laterala care este 100 cm patrati!

Răspuns Câştigător
| Zatharra a răspuns:

100=4a^2(patru a la a doua)
a^2=100:4=25
a=5
V=a^3
V=125

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Da, s-au întîlnit două capete luminate!
Unul care nu ştie să răspundă şi al doilea care nu ştie ce răspuns a primit.
Aşa ca idee, dacă ţi s-ar fi spus că radical de ordinul 3 din 1000 este 10 cum ai fi considerat acest răspuns?
Hai să gîndim puţin logic!
Pentru că ăsta e marele neajuns al vieţii voastre de şcolari. Nu aveţi răbdare să staţi şi să gîndiţi puţin. Aveţi impresia că aceste probleme sînt date pentru extratereştri iar nu pentru
nişte copii normali de clasa a IV-a ( aşa cred eu că ai fi).
Deci...
Un cub are ŞASE feţe.
Cînd e vorbă de ARIE e vorba de suprafaţa unei figuri plane. Acea figură plană din corpul numit CUB este FAŢA unui cub.Şi, implicit, ARIA LATE RALĂ se referă la aria unei feţe a cubului ( oricare dintre ele, pentru că sînt egale).
Deci, dacă aria laterală este 100 cm pătraţi, latura cubului va fi radical din 100.
Şi acum, dacă ştii latura, vei putea afla foarte simplu volu mul cubului.
Cam asta e! Sper că am fost destul de clar şi ai înţeles!

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Volumul la cub, paralelogram (format din dreptunghi 3d etc) se face inmulting lungime cu latimea (uneori fiind cunoscuta ca adancime) si inaltime. Daca cubul ii format din 6 patrate, si aria unui patrat ii 100 cm patrati,tu trebuie sa afli lungimea unei laturi a patratului, si fiindca la cub toate laturile is egale, si aria se calculeaza prin inamultirea lungimii cu latimea, rezulta ca lungimea si latimea sunt egale, deci ce numar inmultit cu el insusi da 100? Nu cumva 10? Si daca volumul e 10 x 10 x 10, cat da? 1000 cm cubi, nu 125.Nu stiu de unde naiba o scos zathara formula aia da e o aberatie si e total gresita.

La fel de bine poti inmulti aria unui patrat cu lungimea unei laturi, si obtii volumul cubului.