| Girl72 a întrebat:

Cum transform din grame în mililitri? Mai exact, în 400g câţi mililitri sunt? Îmi puteţi şi explica?

4 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Cum a spus johnny - http://matematicaesimpla.com/unitati-de-masura-cate-kilograme-are-un-litru/

unele substante cum ar fi mercurul cantaresc aprox. 13, 5kg la 1000ml

| llucixxl a răspuns:

Relație: 1g = 1ml, deci 400g = 400 ml.

| johnnny123 a răspuns:

Gramul este o unitate de masura pentru masa, mililitrul este o unitate de masura pentru volum.
Nu poti asadar transforma grame in mililitri. Poti insa afla cate grame au x mililitri dintr-o substanta omogena daca-i cunosti densitatea.

| Sanduta_Lorena_1999 a răspuns:

400 g= 400 ml, 1 kg = 1 l deci 1 g= 1 ml