| AnDrEeA_2871 a întrebat:

curiozitatea: care este modul in care literatura reflecta etapele esentiale ale omului? cum adica?

1 răspuns:
| Satango a răspuns:

Bună!
Literatura s-a dezvoltat odată cu omul.
Omul a scris ceea ce înseamnă literatură, aceasta s-a modernizat odată cu omul modern.
Dintr-o altă perspectivă, dacă facem referință la o singură persoană:
Etapele esențiale ar putea fi: nașterea, traiul, moartea. Începând de la prima etapă omul se dezvoltă, iar într-un sfârșit acumulează cunoștințele de care a avut parte. La fel și literatura lui se dezvoltă odată cu el.
Din punctul meu de vedere...
O zi bună!