| AnaMariaJRock a întrebat:

happy
Daca as dori sa intru la o facultate de limbi straine la limbi moderne japoneza-engleza trebuie neaparat sa stiu japoneza? Ce pondere are examenul de bacalaureat? Ce examene trebuie sa dau? Si care este media pe care trebuie sa o am ca sa intru la fara taxa?

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat din ce localitate să fie facultatea!
Deci, am să mă refer la Facultatea de Litere din cadrul U.B.B. Cluj-Napoca :)

"Specializarea: LIMBA SI LITERATURA JAPONEZĂ

LIMBA ŞI LITERATURA ROMâNĂ SAU LIMBA ŞI LITERATURA MAGHIARĂ SAU O LIMBĂ ŞI LITERATURĂ MODERNĂ SAU LIMBa LATINĂ SAU LIMBa GREACĂ VECHE SAU LIMBa EBRAICĂ sau LITERATURĂ UNIVERSALĂ şi COMPARATĂ (3 ani, cu frecvenţă)
linia de studiu română
Criterii de selecţie - Domeniile : Limba şi Literatură :
La specializările cu numărul curent 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, criteriile de selecție sunt:

Probă scrisă la limba străină cu durata 90 de minute pondere 50% în media de admitere
Media la examenul de bacalaureat – pondere 50% în media de admitere" - SURSA :
http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/facultati/litere.php

Toate cele bune.