| alexahdb a întrebat:

Daca vreau sa ma transfer la alt liceu (sunt clasa a 9a si vreau sa fac asta in vacanta de vara) ma poate impiedica Directotul de la liceul la care sunt sa o fac(argumentati va rog).

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Directorul de la liceul actual nu te poate impiedica, deoarece CA al liceului actual da doar un aviz consultativ si liceul unde vrei sa te transferi poate sa tina ori sa nu tina cont de acest aviz, liceul de transfer da sau nu da aprobarea de transfer.
Conform Regulamentului-cadru aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 149.Transferul copiilor şi elevilor se face cu aprobarea consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ la care se solicită transferul şi cu avizul consultativ al consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ de la care se transferă."