| AnaAnaM98 a întrebat:

dau bac-ul la psihologie in toamna deoarece imi doresc o medie mai mare. Toate cartile de psihologie pe care le-am luat au lipsuri, imi puteti recomanda o carte, grila sau o carte din aceea cu variante si rezolvari pentru aceasta materie?

Răspuns Câştigător
| ChristianKalman a răspuns:

Bună! Am o prietenă foarte bună care este acum la Facultatea de Psihologie și a susținut bacalaureatul la această materie. Am întrebat-o acum și mi-a spus că a avut ca manual orientativ pe cel coordonat de Mielu Zlate (pentru clasa a X-a) și cartea cu „subiecte rezolvate și explicate" de la editura Aula, semnată de Florina Oțet. Baftă!

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic ca daca vrei nota mare la bac la a 3-a proba sa te inscrii mai degraba la sociologie sau la logica si sa faci pregatire.
La psihologie e destul de subiectiva treaba intrucat ai si ceva eseu de intocmit unde depinzi de corector. la sociologie e si mai putina materie si sunt mai abordabile subiectele.
Logica iar e foarte usoara si ai avantaju ca n-ai nimic de tocit, dar trebuie sa ai un profesor bun sa-ti explice totul foarte bine.
Eu de exemplu la logica am reusit sa iau 9, 80 in conditiile in care am gresit o singura grila din 10 (subiectul 1 e compus din 10 grile + inca un exercitiu si alte 2 exercitii) facand doar pregatire cu vreo 3 luni inainte de bac si fara sa-mi dau prea mult interesul pe acasa.