| Andreea213 a întrebat:

Buna, TPU! De ce uneori, dupa ce dai foaia de examen ttebuie sa dai si ciorna? Se ia in considerare ce ai scris pe ciorna?

5 răspunsuri:
| Lydia2806 a răspuns:

Nu se ia în considerare. Doar se uita pe ele să vadă cum ai efectuat calculele (asta, la matematica)

| Lule a răspuns:

Presupun ca trebuie data in cazul in care iti trece prin cap sa dai rezolvarea de pe ciorna si altor studenti.
Nu se ia in considerare nimic ce e scria in afara foii de examen

| Andreeush a răspuns:

Nu se uită nimeni pe ciornă însă te pune să o dai și pe ea. Asta e o regulă de la minister.

| Bondarel99 a răspuns:

Depinde la ce te referi. La examenele naționale și bac orice hârtie ștampilata trebuie sa ajungă pe masa lângă foile de examen, dar este doar o formalitate, nu se uita nimeni pe ele.
La facultate dacă îți cere un profesor ciorna (deși eu nu am văzut niciodată asta) este pentru ca ori vrea sa vadă dacă ai scris ceva bine (câteodată unii scriu bine pe ciorna și prost in examen) și poate sa îți dea puncte in plus pentru ca a văzut ca știi ori ca sa vadă dacă ai copiat (gen sa fie același scris pe ciornele a 2 persoane sau sa fie scris ceva suspect). Sau pur și simplu unii profesori sunt prea absurzi (de ex odată era un supraveghetor la un examen care spunea ca nu vrea sa plece nimeni acasă cu semnătura lui ca sa nu o falsifice sau ceva laughing ).

| Adry05 a răspuns:

In principiu sa se asigure ca nu dai informatiile mai departe, nu se uita nimeni si nici nu ia in considerare ce scrie pe ea.