| AndreiAndrei260111 a întrebat:

Buna dimineata, am o intrebare referitoare la bac, daca la un exercitiu de la subpunctul 1, cu calcularea pretului inital al unui obiect ce a fost ieftinit cu 40%, am calculat pe ciorna pretul inital dar pe foaia de examen am scris doar x-pretul obiectului, 40% ieftinire de unde rezulta rezultatul, pe ciorna am scris formula de calcul, dar pe foaia de examen am uitat, raspunsul e corect, se puncteaza ceva?

1 răspuns:
| Ineys a răspuns:

Daca ai calculat corect fara sa scrii formula generala in prealabil, o sa se puncteze.
Nu trebuie sa scrii formula generala si apoi sa rezolvi exercitiul. Asta se face ca sa te ajute pe tine sa nu te incurci.