| anonim_4396 a întrebat:

Deci. Esti pe clasa a 9-a. Boboc, in curand se termina primul semestru. Media de admitere sa zicem ca a fost. 7, 50(aceasta fiind media pe care o ai). Vrei sa te transferi, dar liceul la care vrei necesita o medie de admitere de 7, 70. Nu poti sa te transferi? Nici daca sunt locuri disponibile nu exista sanse sa-ti aprobe cererea de transfer?
Daca o aproba, trebuie sa dai examene (cele de diferente) din materiile pe care nu le faci la liceul in care esti in prezent? Daca da, cum poti invata pentru acele examene din moment ce nu ai habar de acele materii?

As dori un raspuns mai detaliat si fara articole... Chiar vreau sa stiu daca ai putea sa te transferi cu media mai mica decat cea necesara (cum am spus in exemplul de mai sus). Daca am omis sa intreb ceva, adica daca aveti mai multe de spus pe acest subiect, as aprecia sa o faceti. Multumesc anticipat! (ofer funda)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te poti transfera in vacanta dintre semestre daca schimbi profilul, decat in anumite situatii exceptionale, prevazute de Regulamentul-cadru aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/201 si n-o sa-ti aprobe transferul daca n-ai avut media de admitere cel putin egala cu a ultimului intrat in liceul si profilul unde vrei sa te transferi.
In schimb te vei putea transfera, bineinteles daca se aproba transferul si reusesti la examenele de diferente, in vacanta de vara, daca ai media de promovare a cl. a IX-a cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa unde vrei sa te transferi.
Pentru a afla materiile la care trebuie sa dai diferente este foarte simplu: compari materiile obligatorii de la profilul tau cu cele obligatorii de la profilul de transfer si le afli pe cele la care ar trebui sa sustii examene de diferente.

| FloreaNick07 a răspuns:

Da,poti sa te transferi si trebuie sa dai diferenta din materiile de specialitate/module, dar in principiu vei da un test foarte simplu cu chestii destul de generale si se face media intre diferente si media de admitere, poti sa te transferi cu media mai mica daca iei nota mai mare la diferente, media dintre ele se ia ca o medie de admitere, funda? laughing

| Spance100440 a răspuns:

Eu nu mam transferat la alte scoli
Doar cand m-am mutat din tara
Si n-a fost cazuri avand in vedere ca am terminat generala cu 9 40
Dar tu find in cl a 9 cu media 7.50
Poti
Fratele meu a facut asa in Romania
A avut 7.85 dar liceul la care vroia aveau multe locuri disponibile dar media trebuia sa fie 8 minim
Dar el a incercat cu capul sus
Si a intrat
Nu e mare diferenta de sutimi
Sper ca ti-am fost de ajutor
Bafta la liceu
Anu vitor eu voi da bacu
Ureazami noroc
Pa

| Spance100440 a răspuns:

Si nu trebuie sa dai examen
Am uitat sa-ti zic
Succes