| Anaoi28 a întrebat:

Buna TPU!
Eu am 18 ani, trec in clasa a 12 a, am citit aproape toate operele din programa de bac, literatura romana clasica, mai am doar "Morometii"; "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" si "Enigma Otiliei". As vrea sa mai citesc alte carti clasice, insa straine. Am citit "Mandrie si prejudecata", "Tess d'Urberville", "Jane Eyre", "Ratiune si simtire", si altele, am mai citit literatura rusa. Ce carti foarte bune cunoasteti, pe care mi le-ati recomanda, care v-au placut?

10 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

O să îți recomand niste cărți care mi-au plăcut de-a lungul timpului. Ți le scriu pe categorii.
Literatura clasică:
- Marele Gatsby, Moby Dick, Să ucizi o pasăre cântătoare, Marile speranțe, Dracula, Rebecca, Portretul lui Dorian Gray, Ferma animalelor, Vin de păpădie
Fantasy:
- seria Stăpânul inelelor, seria Turnul întunecat, Urzeala tronurilor prima carte
Science-fiction:
- Fahrenheit 451, Jocul lui Ender, Solaris, Neuromantul, aici sunt multe, nu-ți mai scriu decât dacă îți place genul
Literatură română
- Ciuleandra, Adam și Eva, Moromeții (prima carte), Viața ca o pradă, Amintiri din copilărie, Nuntă în cer
Bine, acum unele cărți poate nu ți se potrivesc, dar caută pe net o descriere în mare a fiecăreia și vezi ce ți-ar plăcea

| Anaoi28 explică (pentru RobertMoon):

Buna!
Multumesc extrem de mult! Pe unele de la categoria "literatura clasica" le-am citit, insa mai sunt cateva le care inca nu am apucat sa le citesc. Sunt extrem de variate recomandarile tale, interesante, ma bucur ca mai sunt persoane care mai si citesc.

| zurick a răspuns:

Nu vreau să repet cărțile spuse din comentarii, așa că asta e lista cu cele mai iubite cărți/autori pe care i-am citit.
Tot ce e de la Haruki Murakami, sunt obsedată de stilul lui, de plot ul lui, de tot ( preferatele mele ar fi 1Q84, Kafka pe malul mării și Tsukuru Tazaki cel fără de culoare și anii săi de pelerinaj, dar nici nu știu câte cărți am citit de la el laughing peste 7 oricum )
Khaleed Hosseini
Are 3 cărți, preferata mea fiind Vânătorii de zmeie, am văzut că ți-a sugerat cineva, dar și celelalte 2 merită.
Oameni anxioși și Un bărbat pe nume Ove de la Fredrik Backman ( geniale ambele deși foarte diferite )
Alte cărți :
Viață de vânzare
Pacienta tăcută
Darul lui Jonas
Eleganța ariciului
Micul prinț ( trebuie recitită mereu jur laughing )
Oscar și tanti roz
Toate cărțile lui Meik Wiking

| Anaoi28 explică (pentru zurick):

Doamne, ce ma bucur ca pot gasi cititori inraiti printre voi! Multi cunoscuti ma considera obsedata ca stau noaptea si citesc pana tarziu. Abia astept sa citesc ce mi-ai recomandat. Pe unele le-am citit, insa pe unele nu, si imi atrag atentia titlurile interesante si colorate. "Micul print" era preferata mea cand eram copil, i-o citeam mereu bunicii, îi placea sa doarma si sa auda pe cineva citindu-i, asa cum a obisnuit-o bunicul, care lua carti de la biblioteca mereu si citea pana dimineata.
Iti multumesc!

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Fratii Kamarazov, Demonii, Crima si Pedeapsa de Dostoievski, Razboi si Pace, Anna Karenina de Lev Tolstoi, Numele Trandafirului de Umberto Eco, Robinson Crusoe de Daniel Defoe, Pe Aripile Vantului de Margaret Mitchell, Don Quijote de Miguel de Cervantes.Hamlet de Shakespeare.
Sper sa-ti placa happy!

| Anaoi28 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Buna!
Sunt sigura ca imi vor placea, in general imi plac cartile clasice, pe unele dintre ele le-am citit, mai sunt si altele din cele prezentate de tine pe care inca nu le-am parcurs, insa sunt sigura ca vor fi interesante.
Iti multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contele de monte cristo

| darctron a răspuns:

Assassin's Creed renașterea, singura carte care am citit-o vreodată

| MoonwalkPhenomenon a răspuns:

Khaled Hosseini, Vanatorii de zmeie happy

| Anaoi28 explică (pentru MoonwalkPhenomenon):

Multumesc!
Spun de mult timp ca ma tot apuc de ea, insa nu am facut-o inca. Sper ca o sa o fac(,) cat de curand.