| IsabelaAdelinaC a întrebat:

Exista sectia engleza-germana în cadrul facultatii de Litere, UBB Cluj? Daca da, germana se poate lua de la 0?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, există varianta "engleza-germana"!

"Domeniul Limbi Moderne Aplicate:

Specializarea LIMBI MODERNE APLICATE

LIMBI MODERNE APLICATE
două limbi moderne: engleză sau franceză în combinaţie cu una dintre limbile engleză, franceză, germană, rusă, italiană, spaniolă (3 ani, cu frecvenţă)
linia de studiu română

Criterii de selecţie pentru domeniul Limbi moderne aplicate:

Probă de competență lingvistică la cele două limbi ale specializării cu pondere 50% în media de admitere
Media la examenul de bacalaureat cu pondere 50% în media de admitere.

Este obligatorie verificarea competenţelor lingvistice la ambele limbi ale specializării LMA alese de către candidat. Ea se va susţine în cadrul Departamentului de Limbi Moderne Aplicate prin intermediul CIL-LMA (http://lett.ubbcluj.ro/servicii/centru-pentru-industriile-limbii/) pe baza unei programări pe combinaţii de limbi, începând cu luna ianuarie 2015.
Promovarea probei de competenţă lingvistică la cele două limbi ale specializării este condiţionată de promovarea fiecărei componente lingvistice scrise şi orale." - SURSA :
http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/facultati/litere/

Germana NU se poate "lua de la 0", NU există nivel de începători; plus că :
"Este obligatorie verificarea competenţelor lingvistice la ambele limbi ale specializării LMA alese de către candidat! "

Toate cele bune.