| andreea146 a întrebat:

Gaudeamus face parte din romanul adolescentului miop sau este o alta opera a lui Mircea Eliade?

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

„Gaudeamus " este parte componentă a unei celebre expresii în limba latină„ Gaudeamus igitur" care se traduce „ Să ne bucurăm, așadar!".
În altă ordine de idei, acest „Gaudeamus igitur" este și titlul celebrului imn al studențimii din toată lumea.
Strict gramatical, acest „gaudeamus " este forma de conjunctiv, persoana I -a plural a verbului gaudeo, -ere = a se bucura.

| andreea146 explică (pentru corolav):

Stiu asta. Pe mine ma intereseaza daca face parte din Romanul adolescentului miop, sau nu.