| Frau a întrebat:

Imi poate da cineva reciproca teoremei inaltimii in triunghiul dreptunghic?

Răspuns Câştigător
1 răspuns:
| Eidriana a răspuns:

Pai teorema spune ca intr-un triunghi dreptunghic, inaltimea dusa din varful unghiului drept este egala cu media geometrica dintre lungimile proiectiilor catetelor pe ipotenuza.
Reciproca ar fi: daca inaltimea dusa din varful unghiului drept este egala cu media geometrica dintre lungimile proiectiilor catetelor pe ipotenuza, atunci triunghiul este dreptunghic.