| inconscient a întrebat:

Hallu! Care e reciproca teoremei medianei in triunghiul dreptunghic?
P.S.Sa fie definite de clasa a 7-a!winking

Răspuns Câştigător
| Andreea99009 a răspuns:

Daca intr-un triunghi mediana relativa ipotenuzei e jumatate din ipotenuza atunci triunghiul este dreptunghic.

Acum am terminat clasa a 7-awinking

6 răspunsuri:
| inconscient explică:

Dar nu e pentru tema. Imi fac notite cu toata teoria pentru la anul, la sugestia doamnei profesoare. happy

Răspuns utilizator avertizat
| inconscient explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Răspuns utilizator avertizat
| JackDanielTime a răspuns:

Daca mediana corespunzatoare ipotenuzei este jumatate din ipotenuza atunci triunghiul respectiv este dreptunghic(un unghi de 90)