| CristinaLazar858 a întrebat:

Imi poate spune si mie cum se calculeaza densitatea populatiei? Imi trebuie pentru geografie. Dar vreau exemplificat. Dau funda celui mai bun raspuns. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| trustbogdan a răspuns:

Numar locuitori impartit la suprafata

Numărul de locuitori ce revine pe unitate de suprafaţă, după formula:

d = P / S (km2)

p=populatie
s=suprafata

3 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Faci numărul de locuitori împărţit la suprafaţă. Uite, ca să îţi dau un exemplu: România are 22 de milioane de locuitori şi o suprafaţă de 238391 km^2. Raportul dintre ele, adică densitatea populaţiei este de aproximativ 92 persoane / km^2.
Te-ai prins?

| Kissy123 a răspuns:

Se calculeaza pe baza formulei:
D=, unde :
D= densitatea medie; Np=numarul populatiei; St=suprafata teritoriului;
densitatea populatiei agricole : raportul dintre numarul locuitorilor si terenul
agricol, fie acesta din urma total sau numai cultivat ori cultivabil;
densitatea urbana: raportul dintre numarul de locuitori si suprafata totala sau,
eventual, numai cea pe care se afla cladiri, intr-un oras;
densitatea asezarilor: pentru sate se calculeaza la 100 km2 de teritoriu, iar
pentru orase la 1000 km2.
Se pot calcula si alte densitati, printre care cele ale populatiei pe unitati de
relief.
Reprezentarea grafica a densitatii se face prin:
-harti bazate pe metoda punctului (care diferentiaza centrele populate dupa
marime sau le poate prezenta uniform);
-harti bazate pe metoda arealelor, deduse in generalizarea datelor statistice
referitoare la unitati administrativ-teritoriale sau la unitati geografice;
-blocdiagrame, folosite indeosebi in reprezentarea densitatilor din cadrul
asezarilor;
-metoda cartogramelor s.a.;

fundabig grin?

| SebastianT a răspuns:

Salutare, cine imi poate spune cum calculez densitatea cladirilor? pe oras / cartier? Multumesc.