| anonim_4396 a întrebat:

TPU! Imi puteti spune cate pagini are romanul " Doi ani de vacanta " de Jules Verne happy?

Răspuns Câştigător
| SmoKeD a răspuns:

370 de pagini pline + un sfert de pagina(ultima pagina, 371)
Are si 30 de capitole.
Sper sa-ti placa!

| ciduta a răspuns (pentru SmoKeD):

Asta vroiam si eu sa scriu

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cu alte cuvinte, din răspunsurile anterioare se poate trage o concluzie.
Aceea că o lucrare, un roman, o schiță sau orice altceva, nu poate avea întotdeauna același număr de pagini.
Depinde de ediția în care a fost realizată și de formatul paginii.
Ca să dau un exemplu...
De-a lungul timpului s-au tipărit în foarte multe ediții romanele lui Jules Verne.
Din cele pe care le știu eu, cele de prin anii 60, din colecția „Cutezătorii" aveau un format normal, cel de 13 pe 20 cm.
Voi reveni...

| corolav a răspuns:

Apoi, prin anii 70 s-au tipărit cîteva romane într-un format 11, 5 pe 16, 5cm
Prin anii 80 s-a început ediția aceea celebră, de aproximativ 70-80 de titluri ( reeditată și în ultimii ani), cu formatul 17 pe 24 cm.
Ei bine, funcție de aceste formate, materialul lucrării fiind mereu același, numărul de pagini va fi de fiecare dată altul.
Dar, ce trebuie ținut minte și de avut în vedere mereu, nu acest lucru este cel mai relevant din existența unei lucrări literare.
Ea trebuie citită...și basta! Nu contează cîte pagini are.
Partea proastă este că școlarul este leneș și are silă de a pierde timpul cu cititul cărților.
Asta e!

| AlexaSiAtat3 a răspuns:

La mine 293.294 daca pui in calcul si o lutima pagina care nu este plina

| enola11pink a răspuns:

287happy