| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti spune si mie ce trebuie sa invat pentru Evaluarea Nationala la romana? [ In special la Literatura.]
Vreau sa ma pregatesc din timp, deoarece nu fac meditatii la romana doar la matematica pentru ca eram paralela cu matematica.
Dau fundita si va raman recunoscatoare.

3 răspunsuri:
| DarkShina5566 a răspuns:

Pai asta trebuie sa-ti intrebi profesorul.Noi nu avem de unde sa stim ce studiati voi si ce trebuie sa cititi.Presupun ca trebuie sa memorezi comentariile de la operele citite si compuneri.Si bineinteles, gramatica.

| justme2846 a răspuns:

Buna,si eu dau evaluarea nationala bazeaza-te pe compuneri intra pe net si cauta programa! deci trebuie sa stii cam toata materia la gramatica cu functii,cazuri,moduri, felul propozitiilor la literatra NU trebuie sa inveti toata lalaiala din caiet o sa fie un text la prima vedere si poate pica basm, schita, nuvela, fabula sau pastel! cauta caracteristicile generale ale acestor specii si invata sa faci argumentari sau mai poate pica sa argumentezi ca un text apartine genului epic sau liric la fel cauta caracteristici! sau mai simplu pica caracterizarea unui personaj dintr-un text la prima vedere, rezumat! mai dahappysa explici rolul virgulei sau al semnului exclamarii..intrebarii..etc!happysa explici titlu sa explici nu stiu ce versuri...sa faci compuneri cu intamplari reale sau imaginare sa faci descrieri subiectivehappy:*FUndapuppy dog eyes! APP:MULTA BAFTA! SA FIE CU NOTA MARE!love struck

| XxAlexandruxX a răspuns:

Trebuie sa te bazezi mai mult pe compuneri cum ar fi genul liric si epic dar uite evaluarile de anul trecut http://www.gandul.info/......na-8361924
Sper ca te-am ajutat. Funda?