| lurixxx a întrebat:

Imi spuneti va rog cum se fac inecuatiile de genul acesta. x apartine lui R, >|x|7? Nu va cer sa-mi faceti tema insa am un exercitiu de la a) la u) cu ecuatii asemanatoare si vreau sa stiu doar cum se rezolva. Dau funda!
P.S. Am varicela si nu am mers la scoala.

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Daca nu ar fi modulul, atunci ar fi simplu, adica x poate lua orice valoare mai mare ca 7 (8/9/10/11...). Insa, fiindca avem modul, pe langa acestea x mai poate lua si valori mai mici ca (-7), de exemplu (-8), (-9) etc. Deci solutia la inecuatia de mai sus este: toate numerele mai mari ca 7 plus toate numerele mai mici ca (-7).

2 răspunsuri:
| ErrorFound a răspuns:

|x|>7este asa:
odata:
x>7 si cealalta este x

| keto a răspuns:

Se rezolva astfel:
|x|=7 inseamna ca -7