| Toxic_5027 a întrebat:

In legatura cu admiterea la liceu, am o nelamurire: Daca un elev are numele de familie incepand cu A si eu cu Z, daca avem aceeasi medie el are prioritate la admitere doar din cauza ca este inaintea mea la alfabet?

Răspuns Câştigător
| sereje a răspuns:

Salut. Daca aveti aceeasi medie, amandoi beneficiati de aceeasi prioritate. In cazul ( foarte putin probabil) in care aveti ultima medie din clasa, se aloca un loc suplimentar (in cel mai rau caz se face o partajare prin media de 8-12). Nu mai stiu exact cum stau lucrurile acum. Totusi, probabilitatea ca doi elevi sa aiba aceeasi medie (ultima din clasa respectiva) e aproximativ cu aceea in care tu te-ai duce la baie si ai gasi in chiuveta Pestisorul de Aur.

8 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Nu.Daca aveti aceeasi medie si vreti amandoi sa intrati la un profil de arte plastice(de exemplu) se va lua in considerare media voastra din 5-8 la desen.Nu are cum sa fie la fel!

| babyblue a răspuns:

Nu, nici gand. Se va ierarhiza dupa media de admitere, sau dupa media obtinuta la evaluarea nationala.

| LoveYou_6409 a răspuns:

Eu stiu ca se ia dupa nota la examen [depinde la ce profil te duci]. Daca mergi la real, se ia nota de la examenul la matematica, iar daca mergi la uman, note de la romana. Asa se rocedeazahappy. Multa bafta!

| RaVuL a răspuns:

Nu nu are prioritate adica chiar nu stiu da depinde daca tu ai 8.69 si el are 8.69 ori trebuie sa va ia pe amandoi ori pe unu dintre voi si nu uitat Chestia asta tine de NOROCwinking
Fundaa PLZ

| dani9354 a răspuns:

Nu, daca aveti aceeasi medie de admitere si va "bateti" pentru ultimul loc se alege dupa alte criterii, media 5-8 deobicei.Bafta!

| nico98 a răspuns:

Pai daca aveti aceleasi medii si mai este un singur loc liber atunci se pun in calcul toate diplomele si medaliile stranse din clasa 1 si pana in prezent si daca sunteti la egalitate si in acest lucru(prin absurd zic asta) atunci da se ia dupa alfabet...bafta

| caban a răspuns:

Normal cu note mari o sa treceti ambii, mici va exlude pe ambi, poate sa aiba prioritate numai in cazul cand nu se formeaza grupa fara unul din voi.Succes!

| tia_5547 a răspuns:

Pai daca mai sunt locuri si nu apuci p muchie poate va ia p amandoi acum depinde si de liceu si de profilul la care vrei sa intri daca media ta se este la fel sau chiar putin mai mare decat cea care este scrisa in lista de licee atunci ai sanse sa intri unde vrei ca mi se pare ca va ia dupa medi nu dupa nume (noroc la admitere )