| Vikaa a întrebat:

in ultima vreme mi-am tot facut ganduri cu facultatea, am 2 facultati ca optiuni, Medicina si Politehnica.
Mi-am dat seama ca eu si biologia..nu prea ne intelegem,eu ma descurc foarte bine la chimie, la biologie nu ma prea duce memoria, e continut mult prea mult si ma doboara..Chimia o stapanesc foarte bine.
Asa ca,urmatoarea intrebare este, eu as vrea sa vin in Timisoara la Politehnica pe sectie de chimie, e pe baza de dosar sau admitere?

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Relatiile necesare privind admiterea la facultatea dorita, le poti obtine accesant adresele precizate de catre administratie :
Contact:
Blvd. Pestalozzi 16, Timişoara 300115, Timiş, România
Tel: +40-(0)256-592622
Fax: +40-(0)256-592620
secretariat.cbg@e-uvt.ro
www.cbg.uvt.ro
Succes si mult noroc in viata!

| DataScience a răspuns:

Daca tot iti place chimia gandeste-te la un post de profesoara. Poti sa ii inveti pe copii in stilul tau si sa le arati experimente interesante.

| WhiteLife a răspuns:

Nu știu să-ți spun detalii despre admitere acolo (eventual să cauți la ei pe site sau sa cauți numărul de telefon de la secretariat și să suni sa întrebi). E adevărat că la medicină e mult de tocit, dar după un timp o sa îți fie un fel de îndemânare și te vei descurca. La farmacie nu te-ai gândit? E chimie aproape cat la o facultate de chimie, lucrurile sunt logice, multe posibilități de angajare, termini mai repede decât la Medicina și in final vei ajuta oamenii și vei putea să-i ajuți și să-i tratezi și pe cei din familie sau cei apropiați ție happy

| Vikaa explică (pentru WhiteLife):

Faza e ca admiterea la Farma acum e numai bio, au scos chimia, asa ca ma las pagubasa.De aceea am ales Politehnica, sectia de chimie e mai usoara =)

| Vikaa explică:

Desigur,hahaha

| WhiteLife a răspuns (pentru Vikaa):

Depinde de oraș. Eu sunt la Oradea și aici ai la alegere biologie sau chimie. Și chimia iarăși, organica sau anorganica. Acum 3 ani, când am dat eu, era și bio și chimie.

| Vikaa explică (pentru WhiteLife):

La UMFT au scos chimia din programa de admitere la Farmacia. De Oradea stiu si Tg.Mures e la fel.
Raman la ideea de poli pe chimie, mai am pana atunci 1 an si ceva, mai am timp sa stralucesc si mai bine big grin

| Vikaa explică (pentru DataScience):

Ca sa fi profesor trebuie sa ai maxim 2 specializari, noul plan cadru prevede unirea chimiei biologiei si fizicii intr-o singura materie, numita stiinte, si eu daca as fi numa de chimie as avea enorm de pierdut si nici nr. de catedre nu mi-ar iesii.

| Raducons a răspuns:

Parerea mea e sa incerci la UMF-sectia farmacie o sa fie super, Cu chimia ce o sa faci? Trebuie sa te gandesti bine ce posibilitati de job vei avea

| WhiteLife a răspuns (pentru Vikaa):

Sigur, e timp și până atunci sigur se vor mai schimba unele detalii. Mult succes!