| Anonymus52 a întrebat:

La chimie ne-a dat definiția la ioni si in ea era ceva de grupe de atomi. Întrebarea mea este:
Ce sunt grupele de atomi?

Răspuns Câştigător
| danbnz a răspuns:

Ai cam chiulit de la chimie...
Un atom este cea mai mică unitate constitutivă a materiei comune care are proprietățile unui element chimic.
Daca citeai atent articolul respectiv ai fi inteles ce si cum cu grupele!
Dar de, tu vrei mura-n gura!

5 răspunsuri:
| Anonymus52 explică (pentru danbnz):

Eu am zis grupe de atomi nu de elemente

| sadrian46 a răspuns (pentru Anonymus52):

Nu există grupe de atomi.
Dacă nu pui întrebarea corect, nu ai cum să primești răspuns la ea.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Anonymus52):

Mama, esti putin penibil, si putin e foarte putin spus
nici nu ai intrat pe link-ul lui, sa citesti prima propozitie de acolo:

"Tabelul periodic al elementelor
În tabelul periodic al elementelor, o grupă (numită și familie) este o coloană verticală a tabelului. Există 18 grupe în tabelul periodic standard.

Elementele unei grupe au proprietăți chimice și fizice asemănătoare, "

in schimb te repezi sa spui ca nu e ceea ce trebuie!

| danbnz a răspuns (pentru Anonymus52):

Ai cam chiulit de la chimie...
Un atom este cea mai mică unitate constitutivă a materiei comune care are proprietățile unui element chimic.
Daca citeai atent articolul respectiv ai fi inteles ce si cum cu grupele!
Dar de, tu vrei mura-n gura!

| marinaru777 a răspuns:

În tabelul periodic al elementelor, o grupă(numită și familie) este o coloană verticală a tabelului. Există 18 grupe în tabelul periodic standard.