| คηĐЯээд a întrebat:

La Evaluarea Nationala, subiectul 2, exercitiul 3, care era raspunsul corect.
3)Propozitia subordonata din fraza " Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii " este :
a)atributiva;
b)predicativa;
c)subiectiva.

Multi spun ca este subiectiva, dar pe gandul.info o profesoara spune ca este predicativa.
Cei care au dat Evaluarea Nationala, cum ati scris?
Si profesori vostri ce au spus despre raspuns?

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Andrei_1085 a răspuns:

Si eu tot subiectiva am scris. Sper sa fie corect :d. Bafta la nota cat ma imare.

36 răspunsuri:
| Fagetean_Cosmin_1997 a răspuns:

Era b) deoarece daca formulezi propozitia cum ar fi trebuit sa fie ar fi iesit:' Dificultatea rezolvarii este 1/ceea ce ma deranja.2/ prima este principala si are un predicat nominal incomplet deoarece nu poti sa spui exista ceea ce ma deranja, se afla ceea ce ma deranja, Astfel cere un nume predicativ care este reprezentat de urmatoarea propozitie adica cea subordonata. Eu cred ca au cresit sau ceva de genu ca am intrebat-o si pe profa si la fel spunea si ea.

| MichelleIvanovi a răspuns:

Cititi aici la predicativa si subiectiva! http://www.referatele.com/......atribu.php

| VioletaVioleta09 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa se ia in considerare ambele variante de raspuns [ b si c] ca fiind corecte..pentru ca a depind mult de felul cum interpretai fraza.

| Ciprian_Olaru_1993 a răspuns:

Atributiva cade din start. Problema e discutabila intre PR si SB. La o prima vedere, este subiectiva."Este" este vb copulativ si ati gresit daca ati luat dificultatea nume predicativ. Propozitia "ceea ce ma deranjeaza" este PR pentru ca propozitia principala "Este dificultatea rasfoirii" are subiect.Propozitia trebuia putin coafata de voi. Ceva gen "Dificultatea rasfoirii este ceea ce ma deranjeaza" si dificultatea iesea clar subiect si atunci pica varianta C.Subiectiva. Oricum. dupa mine e un subiect mult prea greu pentru Cls VIII.