| Dasca a întrebat:

La Evaluarea Nationala la Lb. Romana, care era raso\punsul la Exercitiul 3 Subiectul al II-lea tongueropozitia subordonata din fraza "Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii" este :
a) atributiva;
b) predicativa;
c) subiectiva;

As vrea si o expicatie daca se poate, pentru ca sunt multi care se contrazic asupra raspunsului.

20 răspunsuri:
| Dragosgan a răspuns:

Propozitia este predicativa, cei de la minister nu au trecut pe la scoala.

| MercuryXT a răspuns:

Daca ar fi fost in barem predicativa, toata lumea predicativa! da nu... Oamenii aia care au pus la nimereala subiectiva au de castigat; iar noi astia care am invatat am gresit.....Romania!

| BBiiiaa a răspuns:

Eu am zis c) pentru ca m-am gandit "ce ma jeneaza?- dificultatea rasfoirii" si daca ar fi sa contragi : Ma jeneaza dificultatea. M-am gandit ca nu poate fi PR pentru ca nu este verb copulativ; verbul "a fi" din enunt era predicativ, arata existenta. Asa cred eu ca era. happy Succes!

| NuMaiConteazaNumele a răspuns:

C) subiectiva
Cred ca acesta este raspunsul pentru ca tine locul Subiectului big grin

| OanaBeautiful a răspuns (pentru NuMaiConteazaNumele):

Si chiar este pentru ca asa scrie in barem. Daca ai scris asa, felicitari!

| NuMaiConteazaNumele a răspuns (pentru OanaBeautiful):

Ideea e ca eu sunt clasa a7a doar ca unele chestii pe care le stiu imi sunt de folos sa ii ajut si pe altii big grin

| LittleB124 a răspuns:

Era predicativa pentru ca in subordanata este predicatu nominal "a fi" si se ia ca predicativa, si tu nu poti spune "cine jeneaza? si sa raspunzi dificultatea rasfoirii" ci mai degraba "ce jeneaza? si sa raspunzi dificultatea rasfoirii"

| Catau27 a răspuns (pentru LittleB124):

Imi pare rau pentru tine.E subiectiva!big grin. Uite-te pe barem!

| LittleB124 a răspuns (pentru Catau27):

N-are de ce sa-ti para rau pentru. mine. Eu nu am dat nici un examen sau ce o fost laughing Eu pur si simplu am vazut la varamea pe facebook ca o scris o prietena de a ei asa. Am copiat aia atat laughing

| doolsik09 a răspuns:

Este c am vazut baremul desi poate fi oricare dintre ele. Pofesoarele de romana de la mine de la scoala se contrazic, fiecare avand proria parere.

| Duckey a răspuns:

C

| BiancaSweetGirl a răspuns:

Raspunsul corect este c.Subiectiva...daca ar fi fost predicativa ar fi trebuit sa existe un predicat nominal incomplet

| AlexandruSfetcu1998 a răspuns:

B) predicativa am intrebat-o pe doamnalaughing)

| Catau27 a răspuns:

ERa c)..Tocmai a aparut baremul si am vazutbig grin

| Carstescu97 a răspuns:

Eu am dat a)
Dar am auzit ca e b)

| Ricafardefrica a răspuns:

De ce este subiectiva si nu predicativa:
"Problema este aceasta." ("problema" = "ceea ce ma jeneaza", "dificultatea rasfoirii" = "aceasta". Aceasta este nuanta, fiindca nu zici "Aceasta reprezinta o problema." (caz in care ar fi fost pe dos). Diferenta-i data de alegerea elementului pe care cel ce a formulat fraza a pus accentul, si nu de sensul primar (identific care este problema, nu spun ca acel lucru reprezinta o problema).

| Fagetean_Cosmin_1997 a răspuns:

Era b) deoarece daca formulezi propozitia cum ar fi trebuit sa fie ar fi iesit:' Dificultatea rezolvarii este 1/ceea ce ma deranja.2/ prima este principala si are un predicat nominal incomplet deoarece nu poti sa spui exista ceea ce ma deranja, se afla ceea ce ma deranja, Astfel cere un nume predicativ care este reprezentat de urmatoarea propozitie adica cea subordonata. Eu cred ca au cresit sau ceva de genu ca am intrebat-o si pe profa si la fel spunea si ea.