| PedoFrog a întrebat:

Propozitia subordonata din fraza:

Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii.

a) atributiva

b) predicativa

c) subiectiva

6 răspunsuri:
| măcheamăăăî a răspuns:

C.subiectiva happy

| βeĺBŷŷ a răspuns:

Subiectiva.Funda?

| izabela1234 a răspuns:

Eu am scris Subiectiva.SUCCES LA EXAMEN(MATEMATIA)happy

| miss0riginality a răspuns:

Predicativa mahhh ..ca predicativa urmeaza dupa un verb copulativ,, este,, doar ca fraza este inversata Dificultatea rasfoirii este ceea ce ma jeneaza.ce tata lumea zice ca e subiectiva ca eu nu cred ca e...sigurrhappy

| nadi25 a răspuns:

Dupa mine sincera sa fiu este predicativa. am inversat propozitia : Dificultatea rasfoirii este ceea ce ma jeneaza... este =vb copulativ iar ceea ce ma jeneaza tine locul unui nume predicativ => PREDICATIVA
La noi la scoala profesorii spun ca este predicativa la scoala de langa noi se spune ca este subiectiva... pe baremul de rezolvare apare C: Subiectiva dar sincer inca nu se stie foarte clar!
Succes tuturor la mate si mai vedem ca tampenii apar si acolo

| Christian_Paul_1986 a răspuns:

C) subiectiva