| RyuuZaKi a întrebat:

Propozitia subordonata din fraza : "Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii" este :
a) atributiva
b) predicativa
c) subiectiva

21 răspunsuri:
| MyMindRules a răspuns:

Era c.subiectiva.

| dublud a răspuns:

Era subiectiva. am pus predicativa

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Subiectiva,dar eu am pus predicativa la examenlaughing.

| VladConstantin20 a răspuns:

Bună!
Eu am pus predicativă. Alții zic că e subiectivă. Atributivă nu e în niciun caz.
Acum să așteptăm baremele. Eu am gândit că e inversiune și am zis „Dificultatea răsfoirii este ceea ce mă jenează" și am contras, a ieșit nume predicativ și am zis că e predicativă.
Acum să așteptăm...

| catalino200 a răspuns:

Eu am pus subiectiva Yeeeeeeeeeeeetongue

| βeĺBŷŷ a răspuns:

Subiectiva

| JeleUUU a răspuns:

Era subiective...eu am pus atributiva ***

| Alexa843 a răspuns:

Aceasta propozitie nu are subiect si este introdusa prin "ceea ce" deci e subiectiva. Dar eu am pus predicativa crying

| patrisia09 a răspuns:

C) subiectiva

| stefana21 a răspuns:

Oau...cata agitatie pe propozitia asta, peste tot e asa. Eu am spus ca e predicativa pentru ca "este" e predicat nominal incomplet, nu verb impersonal, iar "Ceea ce ma jeneaza" e expansiunea unui nume predicativ. Acuma sa vedem ce zice comisia.

| WoKy a răspuns (pentru stefana21):

Me too. Merg si am incredere pe ce am scris, ca doar daca faci contragere iese predicat nominal si apoi sa ii chis in freza pe aia de la Scoala de Arte si Meserii Grinties...

| bubblex a răspuns (pentru stefana21):

Exact asa m-am gandit si eu!
Totusi, s-ar putea sa nu fie corect...sad

| stefana21 a răspuns (pentru WoKy):

1. buna adaugare. presimt ca o sa se faca mii de contestatii
2. faza cu chisu in freza m-a dat gata laughing

| stefana21 a răspuns (pentru bubblex):

Totusi, eu asa am fost invatata. Si nu am de gand sa fiu depunctata pentru ceva ce am invatat!

| bubblex a răspuns (pentru stefana21):

Corect! happy

| doolsik09 a răspuns:

C este eu am pus a
happy

| unDESTEPT a răspuns:

E predicativa nu mai mancati ****

| pesubmasa a răspuns:

Subiectiva..am pus subiectiiiiiva!

| florinlungu95 a răspuns:

Pot eu să te ajut, nu te lua după ei, propoziția este predicativă. Știu deoarece sunt cel mai deștept din luceul în care învaț, credemă. Din clasa 1 până în clasa a 8- a am luat numai premiul întâi.

| Anonim199707 a răspuns:

Era c) subiectiva
asa am pus love struck

| Valentina_Urse_1997 a răspuns:

Eu am pus predicativa dar poate fi interpreteta