| Mihai1765 a întrebat:

ma aflu intr-o dilema foarte mare. Eu ma pregatesc pentru admiterea la medicina, am terminat clasa a11a fac meditatii si la biologie si la chimie, ieri am fost la meditatii la chimie dar nu asta e problema, problema este ca la biologie doamna profesoara este batrana are 70-75 de ani iar ea vrea sa facem pregatire pe zoom/ meet. Ideea e ca ieri la chimie profa mi-a spus ca dupa ea nu o sa facem cine stie ce in modul asta de predare si ma gandeam sa mai fac cu profesoara asta la biologie pana terminam cartea (sunt la sist digestiv) sau sa o rog pe profa de chimie sa imi gaseasca alta profesoara mai tanara? Vreau sa mentionez si ca profa aceasta la bio este una dintre cele mai bune din judet, toti copiii din anii precedenti care au facut cu ea au intrat la facultate si parca ma tine ceva sa renunt sa fac cu ea pentru ca inteleg foarte bine de la ea, voi ce mi-ati recomanda sa fac?happy

Răspuns Câştigător
| MoonWolf a răspuns:

Cel mai bine e sa termini cu ea, si la anul sa iti gasesti alta profesoara.

28 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Nu înțeleg de ce faci meditații? Chiar ai nevoie? Nu poți fără?

Niciodată nu am luat meditații și am reușit pe puterile mele.

Ar trebui să pui mintea la muncă, SINGURĂ! Ai avea de câștigat, crede-mă!

| MoonWolf a răspuns:

Asculta-ti instinctul.

Eu la automatizari am o profesoara batrana 60+ ani.
Dar da clasa la majoritatea profesoriilor mai tineri, stie sa explice mai bine lectiile.

Acuma uite care-i ideea. Daca elevii unei anumite profesoare o intrat la facultate, nu inseamna ca e doar meritul profesoarei respective. Eu personal am o profesoara de matematica care praf la modul de predare, desii majoritatea eleviilor ce au fost sub tutelajul ei, si-au luat bac-ul. Nu au luat-o sub meritul ei, ci mai mult sub meritul meditatiilor.

Cel mai bine e sa intrebi pe cineva care o intrat la facultatea respectiva, si sa il/o intrebi cum o fost profesoara asta.

Dar cel mai important, asculta-ti instinctul.

| Mihai1765 explică (pentru ancaval):

Bravo tie dar eu simt ca am nevoie de meditatii pentru ca la medicina e concurebta foarte mare, plus ca la biologie cartea nu e foarte bine organizata la unele capitole si un profesor bun iti poate explica mai bine decat sa stai si sa inveti mecanic tot si la chimie ceea ce se face la scoala nu e suficient admiterea fiind foarte grea

| Alle236 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu te las de profa daca explica bine eu zic sa continui cu ea iar daca nu termini cartea ai putea sa incerci sa faci singura sau sa o rogi sa mai faceti si 1 luna din vacanta de vara ca sa o terminati... DACA TI-AM FOST DE AJUTOR DAMI FONTITA

| Mihai1765 explică (pentru MoonWolf):

Pai eu fac meditatii cu profesoara asta din toamna si e foarte buna stie sa explice pe intelesul tuturor dar avand ii este frica sa ne cheme la ea si o inteleg intrebarea mea era daca sa termin materia cu ea si de la anul sa imi gasesc alta prof sau sa imi caut de acum alta profa cu care sa fac vara astalaughing multumesc pentru raspuns laughing))

| ancaval a răspuns (pentru Mihai1765):

"bravo ție", sună obraznic. Nu-mi place! Și nici nu e frumos!

Dacă cei de la facultate îți cer cartea de biologie/chimie cu editura X, de ce ai tu impresia că nu ajunge? Dacă nu înțelegi ceva din cărțile astea, NU te mai duce la medicină. Astea sunt cărți ușoare și tu vrei meditații? Păi ce te faci în facultate? La fiecare materie, meditații?

| ancaval a răspuns (pentru Alle236):

"fontita" pentru scrisul asta?

| MoonWolf a răspuns (pentru ancaval):

Nu stiu daca trollezi sau nu, dar nu mai vorbi daca esti in necunostiinta de cauza.

Daca vrea sa faca meditatii asta ii treaba lui/ei.

Si crede-ma, e foarte usor sa zici ca "Vai, nu folosi meditatii", daca nu esti in cauza. Eu persoanl, pana acum nu am avut meditatii, dar nu stii nici-o data cat de greu o sa iti fie intr-o zi sa intelegi niste lucruri.

| Mihai1765 explică (pentru ancaval):

Pot sa iti spun din surse sigure ca toti cei care intra printre primii la medicina intra cu meditatii, rare sunt cazuriile in care intrii fara sa faci (si sa intrii si printre primii) acum nu spun ca vreau sa intru primul sa stiilaughing si ca sa iti dau si un exemplu la UMF Cluj nu ai sanse foarte mari sa intrii daca nu te pregatesti cu profesori universitari de acolo, si ca sa iti mai dau un exemplu tot legat de Cluj admiterea de anul trecut a fost cea mai grea din tara iar uni profesor care e de 30 de ani la catedra de chimie organica care preda la farmacie in cadrul universitatii i-a luat 50 de minute sa rezolve 25 de probleme apai unui elev care se mai afla si sub presiunea examenului

| Mihai1765 explică (pentru ancaval):

Si sa stii ca desi facultatea cere "cartea de la editura x" cel putin la chimie se cere mult mai mult decat ce este explicat in carte.

| ancaval a răspuns (pentru MoonWolf):

Cine ești TU să-mi spui mie să NU mai vorbesc? Sau dacă sunt în necunoștință de cauză? Îți zic eu cine ești: Pentru familia ta, ești averea toate. Frumos așa. Pentru mine ești un nimeni! Înțelegi?
Eu îi scriam lui Mihai, și NU ție! Poți să-l ajuți cu un răspuns? Fă-o și ignoră-mă.

Și dacă e vorba de "greu", atunci bagă-te într-un domeniu pe care poți să-l stăpânești! Ce îi așa greu de înțeles?

| ancaval a răspuns (pentru Mihai1765):

Prostii! Nici o facultate NU îți va da la admitere subiecte despre ce NU era în tematica lor, sau despre ce NU ai învățat tu.

Asta-i cartea? No, de aici o să fie subiectele. Punct. Poate întrebările sunt grele, dar răspunsul vine din cartea care ai învățat.

Na, ar fi fain să fie ca întrebare:
Câte inimi are un om?
a). 1
b). 2
Ar fi fain așa, dar NU și corect!

Aaa, îi timpul facultății mai înveți și altele, normal!

| MoonWolf a răspuns (pentru ancaval):

Si cine esti tu sa ii spui lui sa nu faca meditatii?

Ti-ai lasat opinia, pe un site pe care este permis dezbaterea si postarea argumentelor.

Si cum adica sa ignor un raspuns? Daca de exemplu e un tip care intreaba "Sa ma sinucid", si vi tu si ii raspunsi "Da", atunci sa nu zic nimic?

Figurile astea de narcissist si tip arogant, tine-tile pentru Yahoo Answers.

Daca ai dat un raspuns, ai responsabilitatea sa iti asumi criticile.
Mai ales un raspuns prost ca al tau.

| ancaval a răspuns (pentru MoonWolf):

Nu am obligat. Doar am zis să nu facă pentru că are mai multe de câștigat! Era un sfat!

Am zis să mă ignori pe mine, deci dacă nu ești de acord cu mine, bineînțeles. Și exemplul tau nu e bun. De ce? Tu vorbești despre sinucidere, aici se vorbește despre facultatea de medicină. Sunt lucruri diferite. Atenție! Nu-mi pune vorbe în gură! N-ai nici un drept să răspunzi în locul meu.

Eu îmi asum ce spun. Nu trebuie să-mi spui tu, sau să-mi aduci aminte.

Răspunsul meu e prost doar pentru tine, nu și pentru alții. La fel și eu consider răspunsul tău prost.

| Mihai1765 explică (pentru ancaval):

Daca nicio facultate nu cere mai mult decat in carte hai sa iti dau un exemplu la capitolul alchine este reactia de substitutie mai specific substitutia cu metale de tip d in carte specifica numai substitutia cu Ag din Reactiv Tollens dar la admitere te intraba si de substitutia cu Cupru din clorura de diaminocupru I, te intreaba si de reactiile acetiluriiolr cu metalele tranzitionale nu te intreaba doar ce este in carte.

| ancaval a răspuns (pentru Mihai1765):

Ai dat deja un examen de admitere și ai primit o întrebare de genul ăsta?
Da sau nu?

Dacă da, dar eu cred că nu, corect era să mergi la facultate cu subiectul și cartea, adică cu dovada și să faci reclamații pentru că s-au dat alte subiecte. Trebuie să te lupți dacă știi că s-a întâmplat o nedreptate.
NU au voie să dea altceva decât ce scrie în carte. + Detaliile se fac în facultate.

Cunosc pe cineva care a intrat la medicină, la buget și fără meditații, pentru că era mai săracă și nu avea banii. Ce spui de asta? Hai că se poate și fără ajutor! Încă te ambiționezi mai tare când înveți singur.
Poate tu ai susținere de la părinți. E bine și așa. Orice părinte vrea bine pentru copilul lui. Dar eu, în locul tău, m-aș bate singură cu materia, m-aș provoca, nu aș ceda, aș vrea să aflu singură cum se rezolvă un exercițiu. La sfârșit, după ce ești admis, o te simți mândru de tine, că ai realizat ceva singur și acum primești recompensa.
Să ai succes la facultate!

| Mihai1765 explică (pentru ancaval):

Nu nu am dat admiterea dar in grile se gasesc intrebari care se leaga de asa ceva si trebuie sa le faci ca sa stii sa rezolvi grilele. Si in legatura cu fata bravo ei imi pare foarte bine pentru eahappy

| ancaval a răspuns (pentru Mihai1765):

Depinde și de unde ai luat tu grilele! Facultatea din Timișoara are cărțile proprii, cu grilele lor, editura lor.

| Mihai1765 explică (pentru ancaval):

Am grile de la Sibiu, Cluj, Brasov si Bucuresti si in toate gasesti intrebari de genul

| ancaval a răspuns (pentru Mihai1765):

Și de ce faci grilele de la 100 de facultăți? E un pic diferență între cerințele facultăților. Sunt facultăți unde NU se cere chimie, sau ceva ușor. La Cluj am înțeles că e greu. La București și mai greu. Normal că se cere în funcție de "numele" facultății.
Tu în ce oraș mergi? Ocupă-te MULT de facultatea ta!

| Mihai1765 explică (pentru ancaval):

Pentru ca daca anul viitoar se va da admiterea in zile diferite cum s-a dat in anii precedenti sa am o idee fata de cerintele facultatii respective. Eu sunt din Sibiu si in general Sibiu si Brasovul au mai dat in zile diferite fata de celalalte centre si inca nu m-am hotarat intre Bucuresti si Cluj. In afara de Tg Mures nu mai exista o fac de medicina care sa nu ceara ambele obiecte la admitere si la Tg Mures ai de ales intre biologie si chimie.

| ancaval a răspuns (pentru Mihai1765):

Ba da, mai sunt facultăți care NU cer chimie. Știu eu.
Ești din Sibiu? Păi rămâi acolo la facultate. De ce vrei navetă? La toate facultățile se învață! E medicină și musai să se învețe, că e vorba de viața omului.

| Mihai1765 explică (pentru ancaval):

Da dar avand in vedere ca centrele din Cj, Buc si Tg Mures sunt printre cele mai mari din tara au laboratoare mai performante

| ancaval a răspuns (pentru Mihai1765):

Și ce? Tot medicină e! Stai liniștit, că se face școală de le sar siguranțele elevilor. Și mai ales să dai de niște profesori bătrâni, ai pus-o, scoate tot din tine!
Până la urmă, nici nu contează facultatea pe care o faci. Contează să fii tu bun în practică, să ai pacienți, să fii căutat.
Plus că, trebuie să recunoaștem, avem cei mai buni medici din lume. Asta e clar! Și orice medic de la noi, la ora asta, e bun! Punct!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ancaval):

Sigur ai terminat tu medicina rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ancaval):

Se vede că n-ai studii universitare serioase laughing

| Emma30555 a răspuns (pentru ancaval):

In vremurile de azi fara meditatii e mai greu, probabil s-a dorit sa se ajunga aici, poate asa e sistemul de invatamant in ziua de azi. Din punctul meu de vedere nu conteaza ca face meditatii important e ca invata, ca isi da interesul, medicina mie personal mi se pare foarte grea, iti trebuie si o chemare si multa putere de invatare.

| ancaval a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești pierdut. Crede-mă! Și e grav. N-aș vrea să fiu în locul tău!